Predseda europarlamentu podporil pomoc EÚ pri ochrane hraníc v Maďarsku

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani sa vyslovil za väčšiu pomoc Európskej únie pri ochrane hraníc v Maďarsku. Len tak je možné obmedziť prílevy utečencov do Európy, uviedol pre dnešné vydanie nemeckého denníka Neue Osnabrücker Zeitung.

"Som za to, aby sa investovalo do hraníc Maďarska a aby boli tieto hranice posilnené, pretože ide o vonkajšiu hranicu Európskej únie," povedal Tajani. Maďarsko však podľa neho musí byť recipročne pripravené prijať utečencov v rámci programu ich prerozdelenia vnútri EÚ - čo Budapešť opakovane odmieta.
      

Cieľom musí byť zníženie nelegálnej migrácie, zdôraznil Tajani. "Musíme zastaviť imigráciu na balkánskej trase rovnako ako imigráciu cez Stredozemné more," citovala ho agentúra DPA. Podľa šéfa EP je to možné dosiahnuť len väčším počtom príslušníkov pohraničnej polície. Migračná vlna totiž patrí k najzávažnejším problémom Únie.
      

Maďarský premiér Viktor Orbán nedávno žiadal od Európskej komisie, aby prevzala polovicu doterajších nákladov za opatrenia na ochranu južnej hranice jeho krajiny vrátane výstavby pohraničného oplotenia, čo by predstavovalo 440 miliónov eur. Predseda EK Jean-Claude Juncker to odmietol.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo