Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. august 2017

Jaguar chce v Nitre rozšíriť výrobné priestory

Spoločnosť Jaguar Land Rover Slovakia, s.r.o., chce rozšíriť svoju výrobnú prevádzku v lokalite nitrianskeho strategického parku oproti pôvodne plánovanému zámeru.

Podľa projektu predloženého na posúdenie vplyvov na životné prostredie by sa mal rozšíriť logistický priestor Material Planning & Logistics (MP&L), ktorý súvisí s dodávkou komponentov pre budúce vozidlá. Pribudnúť by mal stavebný objekt Powertrain, ktorý bude slúžiť na montáž batériových modulov. Tie budú následne inštalované do jednej veľkej batériovej jednotky vhodnej na montáž až do 150.000 vozidiel ročne. 

Zastavaná plocha logistického priestoru MP&L sa po jeho rozšírení zvýši z pôvodných 64.000 štvorcových metrov (m2) na približne 75.000 m2. Parcely sa nachádzajú v katastrálnom území Lužianok a Dražoviec. Zastavaná plocha novej prevádzky Powertrain v katastrálnom území Lužianok dosiahne 48.000 m2. Celková plocha zastavaného územia MP&L a Powertrain bude po realizácii navrhovanej zmeny činnosti predstavovať približne 123.000 m2. 

Rozšírenie závodu bude znamenať aj zvýšenie nárokov na pracovné sily. Podľa predloženého projektu bude počet zamestnancov počas prevádzky MP&L väčší, ako bolo pôvodne plánované. Spolu so zamestnancami v prevádzke Powertrain sa celkový počet zamestnancov zvýši približne o 2000 pracovníkov.

Podľa vyjadrenia zástupcov spoločnosti Jaguar Land Rover o umiestnení investície v nitrianskom strategickom parku zatiaľ nie je definitívne rozhodnuté. „Štúdia uskutočniteľnosti slúži na zabezpečenie prípravy územia pre potenciál budúceho rozšírenia, pokiaľ sa pre túto alternatívu rozhodneme. Vždy sme tvrdili, že pripravíme štúdiu uskutočniteľnosti s cieľom preskúmať potenciálne možnosti ďalšej expanzie na Slovensku. Štúdia uskutočniteľnosti je jedným z dôležitých podkladov pre strategické rozhodnutie, ktoré ale doteraz nebolo uskutočnené,“ informovalo vedenie spoločnosti.

Spoločnosť pracuje na vývoji nových elektrických a hybridných technológií, ktoré plánuje uviesť na trh už onedlho. „Do roku 2020 budú všetky nové automobily Jaguar a Land Rover ponúkané s elektrickými či hybridnými technológiami. Čo sa týka montáže batériových modulov, zvažujeme niekoľko možných lokalít po celom svete. Finálne rozhodnutie sme zatiaľ neuskutočnili. Akékoľvek rozhodnutie ohľadne lokality vybudovania Powertrain však neovplyvní naše dlhodobé ambície na vybudovanie globálneho centra pre vývoj technológií elektrických batérií vo Veľkej Británii a rovnako aj plány na výrobu batérií priamo vo Veľkej Británii,“ informovalo vedenie firmy.

Jaguar Land Rover plánuje spustiť výrobu v nitrianskom priemyselnom parku koncom roka 2018. Spoločnosť pri spustení výstavby závodu avizovala, že jeho ročná kapacita dosiahne 150.000 vozidiel. V novom závode v Nitre plánovala zamestnať približne 2800 zamestnancov. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.