Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
14. august 2017

Ficova nezodpovednosť

Robert Fico riadi koalíciu na úkor štátu.
Ficova nezodpovednosť

Premiér Fico pri uvedení Petra Plavčana na post ministra školstva v marci 2016. Foto: Martin Baumann/TASR

Pozerať sa tento týždeň na Plavčana, ktorý má vysvetliť svoje kauzy, alebo na Danka, ktorý sa bude snažiť zvrátiť dvojitého Nelsona, do ktorého sa dostal, bude niečo pre masochistov. Pozerať sa na topiacich nie je dobrá show.

Fico po roku ukázal, že vie zvládať ťažké koaličné situácie. Pred rokom bol neudržateľný Kaliňák, teraz Plavčan. Fico dokázal vystupovať tak, že to pomohlo aj Kaliňákovi, aj Plavčanovi. Pravda, Plavčanovi potom všetko skomplikoval Danko, ktorý jeho kauzu chcel využiť, ale stal sa opak. Fico zvládol zatiaľ aj to. Bez SNS nedokáže vládnuť. A to bez celého klubu SNS, pretože potrebuje 14 z 15 hlasov poslaneckého klubu SNS, aby mala jeho vláda väčšinu a nemusela ísť do negližé s nezávislými poslancami. Technológiu moci Robert Fico ovláda.

Lenže to, čo je dobré pre jeho koalíciu, nestačí. Vlastne je to ešte horšie, to, čo pomáha prežiť jeho koalícii, poškodzuje vládu aj krajinu. Kaliňák dávno nemal byť ministrom, Plavčan nemá čo vysvetľovať na opakovanej tlačovke. Obidvaja sa mali porúčať.

A keď to neurobili, mal nastúpiť premiér. A to sa nedeje.

Dnes už vidíme, že je to systém, nie výnimka. Degraduje to štát, oslabuje autoritu politiky, devastuje morálku v obidvoch rezortoch aj v celej spoločnosti. Pozrite sa, ako sa celá krajina smeje z Plavčana.

Inzercia

Fico nenesie zodpovednosť za Plavčanovo zlyhanie na ministerstve, nepriamym dôkazom je napokon aj to, že z tohto rezortu odišiel Erik Tomáš, pôvodne Plavčanov štátny tajomník, ktorý sa tam „nepresadil“.  Premiér Fico ale nesie zodpovednosť za to, že Plavčan po takomto škandále chodí v ministerskom bavoráku.

Prežitie Kaliňáka aj druhá šanca pre Plavčana, ktorú dostal minulý týždeň (a ktorú možno neschopný minister školstva nedokáže využiť), pomohli udržať koalíciu, ale poškodzujú vládu a krajinu. A to platí aj napriek neschopnej opozícii. Vlastne to platí dvojnásobne, pretože ak z toho budú ťažiť tí najneschopnejší v opozícii, spoločenská škoda je ešte väčšia.

A je to vaša vina, pán premiér. 

PS: Mimochodom, neviete, čo robí v lete prezident? Myslel som, že školstvo bola téma, ktorej sa chcel venovať.

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.