Čim žije Česko II.

Minulý týždeň boli v Česku dva štátne sviatky - deň vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda a pripomienka upálenia Jana Husa. Na Velehrade sa konali Dni lidí dobré vůle a tradičná cyrilometodská púť, na ktorú prišlo odhadom Mladej Fronty Dnes okolo 30 000 ľudí.

Nový cestný zákon priniesol síce niekoľko pozitív, ako napr. zníženie počtu mŕtvych na cestách počas prvého prázdninového víkendu (rok 2006 - 2, rok 2005 - 12, rok 2001 - 21), no už nielen Paroubek ohlasuje jeho novelu, ale zákon kritizuje aj kandidát na ministra dopravy za ODS Aleš Řebíček: "Mám k nemu tři velké výhrady. Na rozdíl třeba od Německa je u nás velice pomalé odmazávaní bodů za slušnou jízdu. Mělo by se více rozlišovat, jestli někdo poruší rychlost o 20 kilometrů za hodinu v obci, nebo na dálnici. Nelíbí se mi dvojí trestání řidičů; pokutou i body."

Česká polícia zadržala Tomáša Kadleca, ktorý bol v minulosti riaditeľom Národného bezpečnostného úradu. Je obvinený z plánovania podvodu na štátnej firme Čepro, ktorej mohla týmto nekalým obchodom vzniknúť škoda až 4 miliardy Kč. Jemu samému hrozí 12 rokov väzenia.

Politici sa nedokázali dohodnúť na mene šéfa Poslaneckej snemovne. Skončil sa týždeň, skončil sa 41.ročník Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. Ocenenie Krištáľový glóbus získal film Sherrybaby režisérky Laurie Collyer.

Matúš Demko, Praha

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo