Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. júl 2017

Europoslanci schválili založenie európskej prokuratúry

Poslanci Európskeho parlamentu dnes na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu schválili založenie úradu európskeho prokurátora (EPPO), informovala o tom agentúra DPA. 

Nový úrad bude môcť vyšetrovať a stíhať podvody poškodzujúce finančné záujmy EÚ, napríklad veľké cezhraničné daňové podvody, ako aj zneužitie a spreneveru prostriedkov Únie. 

Na úlohe a pravidlách fungovania prokurátora EPPO sa dohodli ministri spravodlivosti členských štátov EÚ na júnovom zasadnutí v Luxemburgu. Jeho zriadenie však musel ešte odsúhlasiť europarlament. 

Nový úrad, o ktorého založení sa rokovalo už roky, by mal fungovať od roku 2020 za účasti 20 členských krajín. Vznik EPPO podporila aj Slovenská republika.

Úrad by mal sídliť v Luxemburgu a pozostávať z dvoch zložiek. Únijovú zložku bude reprezentovať vedúci európsky prokurátor so zodpovednosťou za celý úrad. Druhou zložkou budú delegovaní európski prokurátori v jednotlivých členských štátoch.

Keďže založenie úradu nepodporujú všetky členské štáty, bude fungovať v režime posilnenej spolupráce. To znamená, že bude mať pôsobnosť len v tých štátoch, ktoré ho schvália. Napriek tomu by mal EPPO spolupracovať s členskými štátmi, ktoré za jeho vznik nehlasovali. Ak zmenia názor, môžu sa kedykoľvek k spolupráci pridať.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.