Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2017, 09:55

Ronald Reagan pred 30 rokmi vyzval na zbúranie Berlínskeho múra

Presne pred 30 rokmi, 12. júna 1987, vyzval americký prezident Ronald Reagan sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova, aby zbúral Berlínsky múr. Slávne slová "Tear down this wall!" (Zničte tento múr) vyslovil pred Brandenburskou bránou v Západnom Berlíne.

      Výročie si v týchto dňoch pripomenul aj americký denník Washington Post, ktorý priniesol videozáznam prejavu šéfa Bieleho domu. Reagan v prítomnosti nemeckého prezidenta Richarda von Weizsäckera, kancelára Helmuta Kohla, starostu Berlína Eberharda Diepgena a tisícov ľudí okrem iného povedal:
    

  "V 50. rokoch (sovietsky vodca Nikita) Chruščov predpovedal: 'Pochováme vás.' Ale dnes vidíme na Západe slobodný svet, ktorý dosiahol úroveň prosperity a blahobytu nevídanú v celých ľudských dejinách. V komunistickom svete vidíme zlyhanie.
      Teraz snáď Sovieti sami, limitovaným spôsobom, začínajú chápať dôležitosť slobody. Z Moskvy veľa počúvame o novej politike reforiem a otvorenosti.
      Sú to začiatky hlbokých zmien v sovietskom štáte? Alebo sú to gestá hrané so zámerom vyvolať na Západe falošné nádeje či bez zmien posilniť sovietsky systém?
      

Vítame zmenu a otvorenosť, pretože veríme, že sloboda a bezpečnosť idú ruka v ruke a že pokrok v ľudskej slobode môže len posilniť svetový mier.
      Existuje jeden krok, ktorý môžu Sovieti urobiť, ktorý by bol neomylný a dramaticky by posunul vpred slobodu a mier. Generálny tajomník Gorbačov, ak sa usilujete o mier, ak sa usilujete o prosperitu pre Sovietsky zväz a východnú Európu, ak sa usilujete o liberalizáciu - príďte sem k tejto bráne! Pán Gorbačov, otvorte túto bránu! Pán Gorbačov, zbúrajte tento múr!"
      Po vyslovení tejto výzvy zaznel búrlivý potlesk. Reagan, síce už nie ako prezident, sa zbúrania múra dočkal o dva roky.
      Berlínsky múr bo výsledkom rozdielnych predstáv víťazných mocností o povojnovom smerovaní Nemecka i Európy. Sovietsky zväz, USA, Spojené kráľovstvo a Francúzsko si vtedy rozdelili zničené Nemecko na štyri okupačné zóny a hlavné mesto na štyri sektory.
      

V západných okupačných zónach vznikla 23. mája 1949 Nemecká spolková republika (NSR) s hlavným mestom Bonnom. Sovieti vyhlásili 7. októbra 1949 vo svojej okupačnej zóne Nemeckú demokratickú republiku (NDR), ktorej hlavným mestom sa stal sovietsky sektor Berlína.
      13. augusta 1961 začala NDR stavať okolo západných berlínskych štvrtí múr, ktorý mal po dokončení 165 kilometrov. Mesto rozdeľoval do 9. novembra 1989, teda viac než 28 rokov, a navždy sa stal symbolom studenej vojny a rozdelenia Berlína i Európy.
      Pri pokuse o prekročenie múra a útek na Západ zomrelo 134 ľudí. O presnom údaji sa však vedú spory a podľa niektorých bolo obetí vyše tisíc.
      Múr kritizoval už v roku 1963 americký prezident John F. Kennedy. Kritiku vyslovil počas návštevy Berlína priamo pri múre a svoj prejav ukončil pamätnou vetou: "Ich bin ein Berliner!" ("Som Berlínčan!").

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 5 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 6 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 6 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 7 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)