Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. máj 2017

Vo Wittenbergu vyvrcholili Evanjelické cirkevné dni 2017

Mimoriadne vzácnym hosťom bol exprezident USA Barack Obama.

Evanjelické cirkevné dni v roku 500. výročia reformácie vyvrcholili dnes za krásneho počasia bohoslužbou za účasti 120.000 veriacich v prítomnosti nemeckého spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera v kolíske reformácie - Wittenbergu.

Primas anglikánskej cirkvi v Juhoafrickej republike, arcibiskup Thabo Makgoba vo svojej kázni pred masou ľudí na pozemku pri rieke Labe pripomenul historický prínos Martina Luthera, ktorého označil za "skutočného otca demokratickej slobody". Samotnú reformáciu vníma duchovný ako teologický bod zvratu, ale aj rozhodujúci moment pre spoločenský a politický rozvoj ľudstva. Netýka sa iba minulosti, zdôraznil a dodal, že interpretujúc ju v súčasnom kontexte môže byť našou smernicou, naším inšpirujúcim GPS, naším globálnym systémom hľadania stanoviska pre nasledujúcich 500 rokov.

Cirkevné evanjelické dni, ktoré sa začali v stredu 24. mája v Berlíne, prilákali podľa organizátorov 106.000 účastníkov na celom seriáli podujatí a ďalších 30.000 ľudí, ktorí sa zúčastnili na niektorých z nich. Mimoriadne vzácnym hosťom bol exprezident USA Barack Obama, ktorý absolvoval so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou pódiovú diskusiu v centre nemeckej metropoly.

Inzercia

Odporúčame