Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. september 2011

AKTUÁLNE: Mimovládky sa spojili, broja proti mužskému tanečnému páru v Let´s Dance

Tisíce Slovákov združených v mimovládnych organizáciách pobúrilo rozhodnutie TV Markíza zaradiť do tanečnej súťaže Let´s Dance aj pár, ktorí tvoria tanečník Marek Vrána a herec Viktor Horján. Proti rozhodnutiu komerčnej televízie sa otvoreným listom adresovaným riaditeľke TV Markíza Zuzane Ťapákovej...

Tisíce Slovákov združených v mimovládnych organizáciách pobúrilo rozhodnutie TV Markíza zaradiť do tanečnej súťaže Let´s Dance aj pár, ktorí tvoria tanečník Marek Vrána a herec Viktor Horján.

Proti rozhodnutiu komerčnej televízie sa otvoreným listom adresovaným riaditeľke TV Markíza Zuzane Ťapákovej postavilo pätnásť slovenských organizácií. Protestujú proti účasti mužského páru v známej súťaži Let´s Dance a vedenie televízie vyzvali, aby súťaž nedeformovala experimentálnym tanečným párom dvoch mužov.

Čo poviem deťom?

„Ako vysvetlím deťom, ktoré budú reláciu sledovať, že popri pároch, ktoré tvoria muž a žena v súťaži spolu tancujú aj dvaja muži. Javí sa nám to ako nevhodné a nevkusné,“ povedal pre Postoy.sk jeden zo signatárov listu Jozef Predáč z Ligy pár páru SR.

Signatári považujú za nezodpovedné, aby televízia s najväčším trhovým podielom takýmto spôsobom propagovala a podsúvala divákom homosexuálny životný štýl a ohrozovala tým zdravý vývin i vkus dospievajúcej mládeže. „Rešpektujeme dôstojnosť a osobnú slobodu každého človeka, ale sme presvedčení, že verejná propagácia akéhokoľvek minoritného sexuálneho vzťahu prezentovaná či už priamo, v narážkach alebo skryte, devastuje predstavy o manželstve a rodine, ktoré sú základňou pre dobre fungujúcu a hodnotovo, sociálne i ekonomicky stabilnú spoločnosť,“ píše sa v liste.

K téme:
Otvorený list generálnej riaditeľke TV Markíza k súťaži Let's Dance Zdieľať

Okrem Ťapákovej sa mimovládky obrátili aj na tanečníka Marka Vránu a herca Viktora Horjána, ktorí majú tvoriť kontroverzný súťažný pár. „Vyzývame vás, aby ste sa nenechali zneužiť zábavným priemyslom, zachovali si svoju dôstojnosť a odstúpili zo súťaže,“ adresovali im. Oslovili aj porotcov súťaže, aby nedehonestovali umenie spoločenských tancov a odmietli hodnotiť tento pár.

Členov organizácií, sympatizantov, osobnosti spoločenského a kultúrneho života a ľudí, ktorí sú rovnako znechutení a pobúrení „takouto nevkusnou snahou o senzáciu“ zo strany TV Markíza signatári vyzvali, aby podporili list a nesledovali jesennú Let´s Dance, kým tam bude vystupovať pár dvoch mužov. Pod otvorený list sa dnes počas pár hodín podpísalo vyše 600 ľudí.

Inzercia

Výber páru kritizovali aj profesionáli

Po tom, čo TV Markíza zverejnila, že v ďalšej sérií Let´s Dance bude súťažiť aj homosexuálny pár, rozhodnutie televízie už v júni kritizovali aj profesionálni tanečníci. Slovenský zväz tanečného športu napríklad uviedol, že pojem „tanečný pár“ jednoznačne vymedzuje spojenie muža a ženy a mediálnu prezentáciu tanečníkov rovnakého pohlavia preto považuje za nevhodnú.

TV Markíza v reakcii na list uviedla, že účinkovanie mužského páru v zábavnej šou Let´s Dance nie je žiadnym experimentom a rozhodne túto šou nijakým spôsobom nedeformuje. "Ide o zábavný formát, ktorý nepodlieha pravidlám profesionálnych tanečných súťaží. Zostava páru rovnakého pohlavia sa objavila v tanečnej šou Let´s Dance aj v iných krajinách, napríklad v susednom Rakúsku. TV Markíza verí slovenskému divákovi, ktorý je tolerantný a otvorený a bude vnímať celú tanečnú šou bez akýchkoľvek predsudkov," uviedla hovorkyňa televízie Oľga Dúbravská.

Lukáš Melicher

Ilustračné foto: www.markiza.sk

Odporúčame

RECENZIA: Odvaha je strach, ktorý sa modlí

RECENZIA: Odvaha je strach, ktorý sa modlí

Kniha Bez strachu síce nie je zaručeným návodom ako z nášho života vylúčiť strach, ponúka však pár jednoduchých no silných rád, ktoré v boji zo strachom môžu zavážiť. A ako to už pri dobrých radách býva: všetko záleží od nás... Dobré správy dnes prestali byť v kurze. Do novín a televíznych správ sa ...

AKTUÁLNE: Leopoldovské odpúšťanie a nezabúdanie

AKTUÁLNE: Leopoldovské odpúšťanie a nezabúdanie

„Odpustili sme, nezabúdame.“ Nápis, ktorý svietil počas víkendovej pietnej spomienky na nespravodlivo väznených v Leopoldove. „Ak by som mal pero, tak im na tie tričká napíšem veľké NE. NEodpustili sme a NEzabudneme!“ zaznelo v dave. Aj Leopoldov 2011 priniesol silné emócie. A spomienky. Podujatie s...

AKTUÁLNE: Novým spišským biskupom je Štefan Sečka

AKTUÁLNE: Novým spišským biskupom je Štefan Sečka

Veriaci Spišskej diecézy od štvrtku poznajú meno svojho nového biskupa. Františka Tondru, ktorý začiatkom júna dosiahol kánonický vek 75 rokov, nahradil doterajší pomocný biskup Štefan Sečka. Pápež Benedikt XVI. menoval nového spišského biskupa presne dva mesiace po abdikácii biskupa Tondru, ktorý d...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.