Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2017

Generálny tajomník OSN kritizoval vládu Južného Sudánu

Guterres svoju výčitku prednesenú v Bezpečnostnej rade OSN adresoval najmä juhosuánskemu prezidentovi Salvovi Kiirovi.

Generálny tajomník OSN António Guterres obvinil vo štvrtok vládu Južného Sudánu, že odmieta prejaviť "akékoľvek zmysluplné obavy" o osud 100.000 svojich obyvateľov trpiacich hladom, ako aj o situáciu 7,7 milióna svojich občanov potrebujúcich humanitárnu pomoc a ďalšie tisíce ľudí, ktorí boli v dôsledku bojov nútení opustiť svoje domovy.

Guterres svoju výčitku prednesenú v Bezpečnostnej rade OSN adresoval najmä juhosuánskemu prezidentovi Salvovi Kiirovi, pričom povedal, že medzinárodné spoločenstvo od Južného Sudánu najčastejšie počuje len "neochotu jeho vlády vziať krízu na vedomie a plniť si povinnosti tak, aby došlo k jej ukončeniu". Guterres zároveň obvinil Kiira, že jeho zámer začať celonárodný dialóg je vzhľadom na to, že ho nekonzultoval s opozíciou, "nepresvedčivý".

Konflikt v Južnom Sudáne medzi silami vernými prezidentovi Salvovi Kiirovi a vzbúrencami, ktorým velí bývalý viceprezident Riek Machar, si od roku 2013 vyžiadal už desaťtisíce mŕtvych a približne 2,5 milióna ľudí donútil opustiť domovy. Vytvorenie spoločnej vlády vlani v apríli malo priniesť najmladšiemu štátu sveta mier, o niekoľko mesiacov však boje vypukli nanovo.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.