Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. február 2017

Vo vytrvalostných pretekoch zlato Dahlmeierovej, Fialková 27.

Nemka Laura Dahlmeierová si vybojovala ďalšiu zlatú medailu na biatlonových majstrovstvách sveta v rakúskom Hochfilzene.

Vo vytrvalostných pretekoch na 15 km zdolala Češku Gabrielu Koukalovú o 24,7 sekundy a Talianku Alexiu Runggaldierovú o 1:45,6 min. Štartovali aj tri slovenské biatlonistky, s 27. miestom Paulíny Fialkovej (+4:03,3), 41. Jany Gerekovej (+4:58,5) a 66. Ivony Fialkovej (+7:19,0).

Súboj o víťazstvo sa zúžil na dve mená. Najskôr dobehla do cieľa Češka Koukalová, keď nevybielila jediný druhý terč. Z líderskej pozície na medzičasoch ju vytlačila až jej najväčšia súperka Nemka Dahlmeierová, taktiež s jedinou chybou na terči číslo tri. Po tretej streľbe Dahlmeierová pred Češkou mala náskok 20,1 sekundy a čakalo sa, ako dopadne jej záverečné mierenie na päť stojkových terčov.

Nervy si ustrážila, chybu neurobila a s náskokom 17,9 sekundy mohla pokojne hospodáriť až do konca. Pre 23-ročnú Nemku, najväčšiu favoritku, to bolo piate zlato v kariére na MS a tretie v Hochfilzene, po titule v stíhačke a v mix štafetách. Menším prekvapením bol bronz Runggaldierovej, ktorá sa do svetovej špičky definitívne zaradila až túto sezónu.

Po dvoch dňoch pokračoval program MS šiestou, najdlhšou disciplínou, síce tradičnou, no aj dosť zriedkavou. V programe seriálu SP sa v nej túto sezónu len trikrát zbierali body a v Hochfilzene sa hodnotenie SP v tejto disciplíne uzavrelo.

Najúspešnejšia bola v nej po Östersunde a Anterselve Nemka Dahlmeierová s dvoma víťazstvami, dvakrát druhé boli Francúzky Bescondová, Chevalierová a tretie priečky Bielorusky Jurkevičovej a Talianky Runggaldierovej len potvrdzovali, že na 15 km trati je všetko možné a vyniknúť môžu aj outsiderky. Vlani na MS v Holmenkollene zbierali medaily Francúzky Dorin-Habertová a Bescondová a Dahlmeierová.

V 99-člennom štartovnom poli sa najväčšie favoritky sústredili v druhej polovici štartovného pola, Dahlmeierová dokonca s číslom 93. Zo Sloveniek, ktoré v SP nezískali v tejto sezóne vo vytrvalostných pretekoch do SP ani bod, najskôr vyštartovala P. Fialková s 27-ou, 65-ku mala Gereková a 72-ku I. Fialková. Anastasia Kuzminová chýbala, keď sa sústredí na MS už len na jednu disciplínu, nedeľné mass preteky. 

Ustálené slnečné počasie v Hochfilzene vydržalo, bolo slnečno a veľmi teplo s 10 stupňami. Paulína Fialková (celková strelecká bilancia 1-1-1-0) popri ostrom bežeckom tempe netrafila hneď prvý ležkový terč, potom piaty stojkový, nasledoval piaty ležkový s nádejou na solídny výsledok. Janu Gerekovú (1-1-1-0) neposlúchol štvrtý teč, 10-ty, 12-ty a Ivona Fialková (0-1-2-2) v druhej položke nevybielila štvrtý stojkový, v tretej pribudli dve chyby na 14., 15. terči, vo štvrtej na 18. a poslednom 20-tom. 

Inzercia

Odporúčame