Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. február 2017, 14:40

Slováci senzačne získali v tímovej súťaži striebro

Slováci senzačne získali v tímovej súťaži striebro

Slovenka Veronika Velez-Zuzulová na trati počas osemfinále súťaže tímov na MS vo švajsčiarskom ST. Moritze (TASR/AP)

Slovenské zjazdárske kvarteto získalo na MS v súťaži tímov striebornú medailu. O historický úspech vo švajčiarskom St. Moritzi sa postarali Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Matej Falat a Andreas Žampa.

Vo finále proti Francúzsku sa zrodila remíza 2:2 a v súčte dvoch najlepších časov oboch pohlaví bol súper lepší celkovo o 8 stotiniek. Bronz vybojovalo Švédsko výsledkom 3:1 proti Švajčiarsku.

Z celkovo štyroch paralelných jázd obe elitné slalomárky vyhrali všetky. Falat dve, ale jeho senzačné výkony v prvých dvoch kolách boli zásadné pre úspech tímu. Žampa nevyhral ani jednu jazdu, ale jeho čas pomohol rozhodnúť semifinálovú remízu 2:2 proti Švajčiarsku. „S týmto sme nepočítali, hoci sme si verili, že by sme mohli urobiť dobrý výsledok. Ale toto je ozaj skvelé, to sme nečakali. Naše dievčatá boli úžasné,“ povedal pre ORF Falat. Tréner Timotej Zuzula zdôraznil: „Je to veľký úspech nášho športu. Na Slovensku lyžuje veľa ľudí, ale my sme vlastne privátny tím, ktorý nemá také podmienky ako veľké zjazdárske tímy. O to väčšiu radosť pociťujeme z takéhoto úspechu.“ 

Vo finále Vlhová zdolala najprv Tessu Worleyovú o 22 stotín a potom Alexis Pinturault vyrovnal proti Žampovi (+0,28 s). Velez-Zuzulová zavŕšila svoju utorňajšiu paralelnú suverenitu zdolaním Adeline Baud-Mugnierovej o 2 desatiny a v záverečnom súboji Falata zdolal Mathieu Faivre o 4 stotinky. Odstup nebol rozhodujúci, iba bod a fakt, že Pinturault a Mugnierová mali súčet časov (43,58 s) lepší o 8 stotín ako Velez-Zuzulová a Žampa. 

„Je to pekná súťaž, lebo je to o tíme. Všetci sme podali výborné výkony, navzájom sme si pomohli k veľkému úspechu,“ vyznal sa Pinturault. Worleyová konštatovala: „Je to krásne, získali sme medailu. Vo finále to bolo ozaj veľmi tesné. Sme o to šťastnejší, že sme získali zlato.“


Veronika Velez-Zuzulová (vpravo) a Francúzka Adeline Baudová Mugnierová počas finále súťaže tímov (Foto: TASR/AP)
 

Vo švajčiarskom St. Moritzi sa v ženských dueloch vo skvelej fazóne predviedli obe slovenské elitné slalomárky. V osemfinále proti Nemecku najprv Petra Vlhová s kontrolovaným náskokom 11 stotín odstavila vzdorujúcu Lenu Dürrovú a Veronika Velez-Zuzulová suverénne nedala šancu Christine Geigerovej, ktorá to v závere vzdala. Medzitým síce Andreas Žampa o 38 stotín podľahol Stefanovi Luitzovi, ale jeho zraneného brata Adama skvele nahradil Matej Falat. Slovenský náhradník vo fantastickom dueli zdolal jedného z najlepších slalomárov a technikov tejto éry o 13 stotín.

Súťaž išla paralelným a vyraďovacím spôsobom od osemfinále a spôsobom muž na muža, žena na ženu sa v každom národnom dueli rozdelili štyri body alebo viac, ak sa zrodili rovnaké časy. V prípade stavu 2:2 (prípadne inej remízy) o postupe rozhodol lepší súčet dvoch najrýchlejších tímových časov oboch pohlaví. Pikantériou 1. kola bola prehra fenomenálneho rakúskeho lyžiara Marcela Hirschera o 14 stotín s Belgičanom Driesom van der Broeckem.

Inzercia

Alpská veľmoc napriek tomu poľahky postúpila do štvrťfinále, lebo Manuel Feller, Stephanie Brunnerová a Katharina Truppeová svoje jazdy s prehľadom vyhrali. Lenže Hirscher potom zlyhal aj v druhej fáze (s Andre Myhrerom) a Švédsko postúpilo po výsledku 4:1, keďže v prvom ženskom súboji zašli jeho aktérky rovnaký čas.

Slovákov do bojov o medaily nasmerovalo víťazstvo 3:1 nad Talianskom. Vo štvrťfinále sa opäť blysol Falat, ktorý v ďalšom napínavom súboji zdolal o 3 stotinky Riccarda Tonettiho. Upravil tak na 2:0, lebo pred ním si Velez-Zuzulová poľahky poradila s Chiarou Costazzovou (+0,22 s). Vlhová proti Irene Curtoniovej (+0,28) získala rozhodujúci tretí bod a Žampova prehra (+0,19) s Giulianom Razzolim bola už iba formalitou.        


Francúzi (uprostred) sa tešia zo zisku zlatej medaily vo finále súťaže tímov na MS vo švajčiarskom St. Moritze (Foto: TASR/AP)  
 

V semifinále Slováci pokorili veľkého favorita súťaže domáce Švajčiarsko. V jeho zostave nastúpili čerství majstri sveta v kombinácii Wendy Holdenerová a Luca Aerni. Kým sa dostali na rad, tak Vlhová zdolala Camille Rastovú o 26 stotín a Žampa o 28 stotín podľahol Retovi Schmidigerovi. Velez-Zuzulová skvelou jazdou zdolala svoju veľkú slalomársku rivalku Holdenerovú (+0,34 s) a bolo jasné, že Aerni musí zdolať Žampu popredným časom.

Vyhral a vyrovnal na 2:2, ale Helvétom chýbalo v súčte dvoch najlepších časov 6 stotín proti Slovensku. Švajčiari napokon zostali bez medaily, naopak, všetky tri pódiové krajiny získali svoje prvé cenné kovy na šampionáte v St. Moritzi.          

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Slovenský premiér Robert Fico, ktorého víta francúzsky prezident Emmanuel Macron pred Elyzejským palácom. V Paríži sa stretne približne 20 predstaviteľov EÚ a NATO, aby ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyslali posolstvo európskeho odhodlania v otázke Ukrajiny a vyvrátili naratív Kremľa, že Rusku je súdené víťazstvo vo vojne. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.