NBC: Autorom správy, ktorá má kompromitovať Trumpa, je bývalý agent britskej MI6

Správu o údajne kompromitujúcich materiáloch na novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa a jeho vzťahoch s Ruskom vypracoval bývalý agent britskej tajnej služby MI6 Christopher David Steele, ktorý bol v 90. rokoch vyslaný v Moskve, píše na svojej webovej stránke televízna stanica NBC.
4 minúty čítania 4 min
Vypočuť článok
NBC: Autorom správy, ktorá má kompromitovať Trumpa, je bývalý agent britskej MI6
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Ďalšie autorove články:

Biela vrana Ocenenie získali odbojár Otto Šimko, psychológ Anton Heretik a tri bývalé zamestnankyne SNG

Robert Fico požiadal šéfa NATO Marka Rutteho o posilnenie protivzdušnej obrany Slovenska

Dodávateľ vody v Gaze pozastavil svoje služby po zadržaní zamestnanca Hamasom

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Steele momentálne pracuje v Londýne pre súkromnú spoločnosť Orbis Business Intelligence, ktorá pôsobí vo sfére bezpečnostných a špionážnych služieb. 

Jej riaditeľ Christopher Burrows pre denník Wall Street Journal nepotvrdil ani nepoprel, že Orbis pripravil háklivú správu o Trumpovi.

Samotný Steele pred médiá zatiaľ nepredstúpil a k autorstvu správy sa neprihlásil. NBC s odvolaním sa na jedného z jeho susedov uviedla, že Steele má byť niekoľko dní "mimo".

ÚNIK INFORMÁCIÍ O TRUMPOVI NIE JE PRODUKTOM TAJNÝCH SLUŽIEB

Únik informácie o údajnom zbieraní kompromitujúcich materiálov nie je produktom americkej rozviedky, uviedol dnes odstupujúci riaditeľ amerických tajných služieb (DNI) James R. Clapper. Spresnil, že ide dokument vypracovaný súkromnou spoločnosťou pôsobiacou v oblasti bezpečnosti.

V dnešnom - pre DNI ojedinelom - vyhlásení pre médiá sa uvádza, že Clapper v stredu s Trumpom hovoril o nedávnych správach médií o minulopiatkovom brífingu týkajúcom sa ruských počítačových útokov na USA. Clapper na schôdzke s Trumpom vysvetlil, že informácia o kompromitujúcich materiáloch, ktoré sa ho týkajú, nepochádza od rozviedky. Dodal tiež, že neexistujú fakty, ktoré by kompromitujúce materiály potvrdzovali.

TRUMP ZVEREJNENIE "KOMPROMATU" PRIROVNÁVA K PRAXI NACISTICKÉHO NEMECKA

Správa, ktorá má 35 strán, bola vypracovaná na základe objednávky Trumpových oponentov v Republikánskej strane, ale médiám tieto informácie poskytli demokrati, vysvetľuje NBC.

Zverejnenie dvoch strán výňatkov zo správy i jej úplnej verzie na stránke BuzzFeed vyvolalo ostrú reakciu zo strany Trumpa i jeho tímu, ktorí všetky tvrdenia označili za vymyslené. Trump v stredu na svojej prvej "prezidentskej" tlačovej konferencii v New Yorku kritizoval tajné služby USA za zverejnenie "vymyslených a lživých informácií". 

"To je niečo, čo mohlo robiť a aj robilo nacistické Nemecko," vyhlásil.

RUSKO ODMIETA ZODPOVEDNOSŤ

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu rozhodne poprel, že by Rusko bolo zbieralo kompromitujúce materiály na Donalda Trumpa či jeho protikandidátku vo voľbách Hillary Clintonovú. Správy o tom Peskov označil za "úplný výmysel".

MCCAIN PRIZNAL, ŽE DOSTAL "MEMO" O TRUMPOVI A POSKYTOL HO FBI

Stručný dokument - tzv. memo, v ktorom sa písalo, že Trumpove maily sledovala ruská tajná služba - koloval v lete medzi Trumpovými oponentmi a ich prostredníctvom so zrejme dostal k Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI). Republikánsky senátor John McCain v noci nadnes priznal, že bol jedným z tých, ktorí "memo" poskytli FBI.

Viaceré americké média v utorok večer informovali, že dosluhujúci prezident Barack Obama i Trump dostali minulý týždeň spolu so správou o počítačových útokoch na USA aj zatiaľ nepotvrdené dokumenty o tom, že "ruskí agenti" údajne majú informácie osobného i finančného charakteru, ktoré kompromitujú nového prezidenta USA.
      

Spravodajský portál BuzzFeed následne zverejnil 35-stranový dokument, ktorý údajne poslúžil ako podklad pre správu tajných služieb. Dôveryhodnosť dokumentu však spochybnila aj platforma WikiLeaks, podľa ktorej tento materiál nie je správou rozviedky.
 

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Donald Trump NBC
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred 7 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť