Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. december 2016, 21:25

Dolnokubínska radnica neuznala vyše 700 podpisov na petícii proti hazardu

Viac ako 700 z celkového počtu podpisov obyvateľov na petícii, ktorou žiadali zákaz hazardu na území mesta, neuznala samospráva Dolného Kubína.

Aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard hovoria o šoku, radnica uvádza, že postupovala v súlade so zákonom, no plánuje na základe uznesenia mestského zastupiteľstva platnosť podpisov opäť prešetriť.

Podpisy pod petíciu začala iniciatíva Zastavme hazard zbierať od obyvateľov Dolného Kubína v marci tohto roka, pričom súhlas so zákazom hazardu v meste vyslovilo 5437 ľudí, čo je podľa aktivistov o skoro tisíc podpisov viac, ako je požadovaná hranica. Petičné hárky odovzdali na mestskom úrade začiatkom novembra, petíciou sa zaoberali na svojom tohtotýždňovom rokovaní aj mestskí poslanci. "Okrem obyvateľov mimo mesta Dolný Kubín, ktorých sme nerátali do počtu 5437 podpisov, vedenie mesta odmietlo uznať až 731 podporovateľov petície pre formálne nedostatky v adrese či mene a priezvisku. Organizátori rátali s možnými duplicitami, ale vylúčiť také množstvo podpisov pre formálne nedostatky je pre nás šokom a naznačuje nielen veľkú neúctu k vyjadrenému názoru občanov, ale aj k Ústave SR, ktorá petičné právo zaručuje," uviedol Peter Beňa z petičného výboru.

Aktivisti sa pritom odvolali aj na judikatúru Ústavného súdu, podľa ktorého ak je zo všetkých údajov na petičnom hárku nesporné, že ide o existujúcu, inak identifikovateľnú osobu, treba jej podpis považovať za platný. "Tu nejde o právny názor, ale o reálne rozhodnutia slovenských súdov. Úprimne neverím, že akurát Dolný Kubín má 731 ľudí s rovnakým dátumom narodenia," poznamenal Anton Chromík z petičného výboru. Podľa Beňu tiež nikto z radnice nevyzval aktivistov na odstránenie nedostatkov, čo je podľa neho zákonný postup. "Mrzí nás, že vedenie mesta vzalo na vedomie správu kontrolóra. Mrzí nás to kvôli našim obyvateľom, ktorí petíciu podporili a ktorým záleží na rodinách a vážia si život. Nevzdáme sa a pri najbližšej vhodnej príležitosti budeme zbierať podpisy pod novú petíciu proti hazardu," dodal ich kolega Patrik Šoch.

Útvar hlavného kontrolóra mesta Dolný Kubín, ako vyplýva zo Správy z kontroly "Petícia – Zastavme hazard!", ktorá bola predmetom rokovania Mestského zastupiteľstva 15. decembra, vyhodnocoval petíciu v súlade so zákonom o petičnom práve, reagoval pre TASR Vladimír Adamec z kancelárie primátora mesta. "Mestské zastupiteľstvo zobralo správu na vedomie, preto nás mrzí vyjadrenie Iniciatívy Zastavme hazard o neúcte vedenia mesta k názoru občanov a ústave. Na rokovaní mestského zastupiteľstva viackrát zaznelo, že mesto si hazard na svojom území neželá. Bola ocenená práca všetkých, ktorí sa na petícii podieľali, či už jej organizátorov alebo dobrovoľných aktivistov," doplnil.

Mestské zastupiteľstvo zároveň podľa Adamca prijalo uznesenie, ktorým zaviazalo útvar hlavného kontrolóra opätovne prešetriť platnosť podpisov pod petíciou. "Navyše mesto začiatkom budúceho roka usporiada konferenciu za účasti všetkých kompetentných inštitúcií a občianskych združení, ktorá by mala napomôcť hľadať aj ďalšie možnosti prevencie voči hazardu a zmiernenia dôsledkov patologického hráčstva v rodinách," uzavrel.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, len ojedinele zmenšená oblačnosť. Miestami sa vyskytnú prehánky, dážď alebo búrky. Bude veľmi teplo. Denná teplota 15 až 22 st. Slabý, postupne prevažne južný vietor do 30 km/h. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.