Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2016

Agentúra S&P potvrdila rating Poľska, výhľad zlepšila na stabilný

Agentúra uviedla, že "jej obavy z ďalšieho oslabovania pozície kľúčových inštitúcií, najmä centrálnej banky, sa zmiernili".

Ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) potvrdila úverový rating Poľska na úrovni BBB+, zároveň ale zlepšila výhľad úverového hodnotenia z negatívneho na stabilný. To znamená, že k zníženiu ratingu by v dohľadnom čase dôjsť nemalo.

Ako agentúra uviedla, "pristúpila k revízii výhľadu, nakoľko jej obavy z ďalšieho oslabovania pozície kľúčových inštitúcií, najmä centrálnej banky, sa zmiernili".

Práve kroky poľskej vlády, ktorá prevzala moc vlani na jeseň, viedli S&P v januári k zníženiu ratingu Poľska o jeden stupeň z A- na BBB+. Agentúra zároveň stanovila negatívny výhľad, takže Poľsku hrozilo ďalšie zníženie ratingu.

V tom čase S&P uviedla, že "legislatívne opatrenia, ktoré boli prijaté po voľbách v októbri 2015, podľa nej výrazne oslabujú nezávislosť kľúčových inštitúcií". Krok S&P vyvolal v Poľsku ostré reakcie a ministerstvo financií označilo rozhodnutie agentúry za nepochopiteľné.

Inzercia

Odporúčame