Polícia v pondelok ráno začala preverovať hrozby proti bratislavským školám, ktoré sa objavili na platforme Telegram. Podľa ministerstva vnútra sa vyhrážky týkali 19 škôl, z ktorých väčšina sídli v Bratislave, jednu hrozbu preverovali na škole v Šamoríne a jednu v Snine.
Infomrácie o útoku boli podľa televízie JOJ písané azbukou a dopĺňali ich fotografie zbraní. V skupine sa tiež objavilo heslo „Bratislava zbohom“.
Na zozname škôl, ktorý sa objavil v skupine, sa písalo aj o páchateľoch, ktorých má byť 40.
Príslušníci Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave zaregistrovali informácie s vyhrážkami a prijali bezpečnostné opatrenia.
„V rámci operatívno-pátracej a monitorovacej činnosti sme zaznamenali na sociálnych sieťach informáciu, týkajúcu sa údajných hrozieb voči školám na území Bratislavy, ktorá svojím obsahom vzbudila podozrenie a viedla k potrebnému prevereniu a prijatiu adekvátnych opatrení,“ informovala polícia.
Dodala, že hodnovernosť informácie nepodceňuje a vykonáva individuálne ku každej jednej škole potrebné kroky v nevyhutnom rozsahu.
Opatrenia realizuje v úzkej spolupráci s dotknutými školami:
Podobnú hrozbu ako na západnom Slovensku preveruje polícia aj na jednej zo stredných škôl v Snine.
Prešovskí krajskí policajti tvrdia, že „okamžite prijali adekvátne opatrenia smerujúce k ochrane života a zdravia osôb“.
Hoci sa hrozba na škole na východnom Slovensku nepotvrdila, polícia situáciu naďalej preveruje. „Úzko spolupracujeme s dotknutou inštitúciou. Pred školou sa nachádzajú policajti, ktorí na mieste zostávajú a naďalej monitorujú situáciu,“ uviedli policajti.
Ďalšie informácie poskytnú, keď to situácia dovolí.
Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, ktorý napoludnie vystúpil na mimoriadnej tlačovej konferencii, majú situáciu pod kotrolou. „Útok na deti je to najzbabelejšie, čo môže byť,“ uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po boku ministra školstva Tomáša Druckera a policajnej prezidentky Jany Maškarovej.
„Dotknutých je 19 škôl, väčšina je v Bratislave, jedna v Šamoríne a jedna v Snine,“ uviedol Šutaj Eštok s tým, že nasadených je 65 policajných hliadok, ktoré strážia školy.
„Vyšetrovanie prebieha, vedie ho okresné riaditeľstvo policajného zboru v Bratislave. Dokonca preverujeme spáchanie trestného činu šírenia poplašnej správy, za ktoré hrozí trest odňatia slobody na päť rokov,“ upozornil minister vnútra.
Je podľa neho zrejmé, že vyhrážky môžu byť aj cielené na vyvolanie chaosu, neistoty či obáv medzi rodičmi aj školami. Minister zároveň ocenil reakciu škôl, ktoré podľa neho umožnili rodičom, aby sa sami rozhodli, či deti do školy pošlú alebo nie.
Ešte predtým na sociálnej sieti napísal, že vyhrážky voči školám sú neprijateľným útokom na deti a ich rodiny, pričom páchatelia budú za tieto skutky niesť plnú zodpovednosť. Na tlačovej konferencii hovoril aj o trestnoprávnej zodpovednosti.
Tomáš Drucker odsúdil akékoľvek vyhrážky, ktoré smerovali k školám a deťom. „Sú neakceptovateľné a prekračujú všetky hranice,“ uviedol.
„Ja som presvedčený, že policajný zbor vo veľmi krátkom čase vypátra tých, ktorí takéto informácie spustili, takéto vyhrážky,“ povedal Drucker.
Na odhalení páchateľov intenzívne podľa Maškarovej pracuje odbor počítačovej kriminality. Aktívne pracoval už po celú noc a pracuje na tom aj s ďalšími inštitúciami.
„Vo veci je začaté trestné stíhanie vo veci poplašnej správy,“ dodala šéfka polície.