Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. november 2016

V Turecku zadržali dvoch Čechov pôsobiacich v kurdských YPG

Dvoch českých občanov zadržali turecké bezpečnostné sily na juhu krajiny pri nezákonnom pokuse prekročiť hranice zo Sýrie do Turecka.

Informoval o tom dnes spravodajský server Novinky.cz, ktorý sa odvolával na článok v tureckých novinách Daily Sabah.

Muž a žena mali podľa tohto článku pôsobiť v radoch sýrskych kurdských Oddielov ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré Turecko označuje za teroristickú skupinu, pričom Spojené štáty ich podporujú.

Podľa citovaných novín boli obaja Česi zadržaní pri vôbec prvej operácii tureckých bezpečnostných síl proti zahraničným bojovníkom YPG. Turecké úrady ich obviňujú z nelegálneho vstupu do krajiny a z podpory kurdských milícií.

Daily Sabah napísal, že mužom je Miroslav Farkaš známy pod bojovým menom Serxwebun Botan. Údajne mal pôsobiť ako ostreľovač. Zadržanú ženou je vraj Markéta Všelichová - známa pod bojovým menom Zelane Botan. Údajne má na starosti logistiku a zdravotné služby a tiež koordinuje príchod nových "dobrovoľníkov - teroristov" z Európy do Sýrie. Oboch Čechov označuje za teroristov.

Podľa denníka obaja zadržaní vypovedali, že prekonali výcvik v radoch nemeckých špeciálnych síl a vo francúzskej Cudzineckej légii.

Novinky.cz ďalej uvádzajú, že Všelichová v českých médiách opakovane otvorene hovorila o svojich návštevách sýrskeho Kurdistanu, ako aj o tom, ako pomáha sýrskym Kurdom z YPG. Tie boli dlho hlavnou silou bojujúcou proti džihádistickej skupine Islamský štát (IS) na severovýchode Sýrie; YPG podporujú Spojené štáty.

Inzercia

Odporúčame

Zomrel herec Ľubo Gregor

Zomrel herec Ľubo Gregor

Vo veku 73 rokov zomrel dnes ráno v Bratislave slovenský herec Ľubo Gregor, zakladateľ divadla Korzo '90, ktoré je dnes známe ako Divadlo Astorka.