Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. november 2016

Trump požiadal o bezpečnostnú previerku pre svojho zaťa Jareda Kushnera

Novozvolený americký prezident Donald Trump požiadal o bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa pre svojho zaťa Jareda Kushnera.

Týmto bezprecedentným krokom chce dosiahnuť, aby sa Kushner - manžel jeho dcéry Ivanky - mohol zúčastňovať na stretnutiach, na ktorých sa budúci šéf Bieleho domu dozvedá prísne utajované skutočnosti.

Informovala o tom v noci nadnes televízia NBC News, podľa ktorej nie je jasné, či Kushner požadovanú previerku vôbec dostane, ani či by to nebolo v rozpore s platným zákonom proti nepotizmu. Tento zákon zakazuje prezidentom USA, aby vymenúvali do vládnych a federálnych pozícií svojich príbuzných.

Donald Trump sa v utorok prvýkrát od svojho volebného víťazstva zúčastnil na tzv. dennom prezidentskom brífingu. Na týchto pravidelných schôdzkach sa prezident USA oboznamuje s aktuálnymi informáciami amerických tajných služieb, ktoré podliehajú prísnemu utajeniu.

Tieto brífingy každodenne absolvuje Barack Obama, a odteraz i Donald Trump, ktorý ho v januári nahradí v Bielom dome.

Podľa nemenovaných zdrojov NBC News požiadal Trump o to, aby sa na ďalších takýchto brífingoch mohli spolu s ním zúčastňovať aj generál vo výslužbe Michael Flynn a jeho zať Jared Kushner.

Zatiaľ čo generál Flynn potrebnú previerku má, Kushner ju môže získať najskôr o niekoľko týždňov, a pritom nie je isté, či by ju vôbec dostal.

Členmi Trumpovho prípravného tímu, ktorý má zaistiť hladké prevzatie moci novozvoleným prezidentom, sú okrem Kushnera aj viacerí ďalší členovia Trumpovej rodiny, a to dcéra Ivanka a synovia Donald a Eric.

Od roku 1967 platí v USA zákon, ktorý má zabrániť tomu, aby sa do dôležitých funkcií v orgánoch federálnej vlády dostávali príbuzní úradujúcich prezidentov. Trumpovi poradcovia však podľa NBC News budú zrejme argumentovať, že prípravný tím je len dočasnou pracovnou skupinou, a nie o oficiálnym vládnym orgánom.

Trumpove deti okrem toho avizovali, že aj v budúcnosti budú pôsobiť ako otcovi poradcovia, avšak len v neoficiálnych a neplatených pozíciách. Podľa viacerých právnych expertov by však aj toto bolo v rozpore s účelom a duchom platného zákona proti nepotizmu, uvádza NBC News.

Podľa právnika Bradleyho Mossa, špecializujúceho sa na otázky národnej bezpečnosti, je Trumpova žiadosť o previerku pre Kushnera ako vlastného príbuzného bezprecedentným krokom. Podľa Mossa nie je možné, aby sa s prísne utajovanými skutočnosťami oboznamoval nejaký "neformálny poradca". 

Inzercia

Odporúčame