Richard Vašečka o zbližovaní s KDH Hovoríme áno. Nezískajú všetky konzervatívne hlasy, preto ich Kresťanská únia stráži sprava

Hovoríme áno. Nezískajú všetky konzervatívne hlasy, preto ich Kresťanská únia stráži sprava
Foto: Postoj/Adam Rábara

Odoberať autora e-mailom

Nezmeškajte žiaden článok.

Podpredseda Kresťanskej únie, ktorá nedosahuje ani percento hlasov, hovorí, že treba diskutovať o stredopravom konzervatívnom bloku.
Juraj Brezáni
Juraj Brezáni
Vyštudoval žurnalistiku a vyskúšal si prácu v rozhlase a regionálnom médiu. Pre Postoj píše od apríla 2021. Venuje sa najmä domácemu politickému spravodajstvu.
Ďalšie autorove články:

Gröhling prešiel viac ako dvesto obcí Ficovi voliči mu nevedeli povedať, čo dobré pre nich koalícia urobila. Spájanie opozície ľudia neriešili

Pred voľbami v žilinskej župe Smer prehovoril Belousovovú, no nakoniec stavil na Chomu. Stiahnutie Janckulíka pomôže Jurinovej

Referendum je neplatné Účasť dosiahla 16 percent, je druhá najnižšia v histórii Slovenska

Kresťanská únia volá po spolupráci konzervatívnych stredopravých subjektov, ktoré by podľa nezaradeného poslanca Richarda Vašečku mohli v rámci jedného politického bloku konkurovať stranám okolo Progresívneho Slovenska alebo okolo Smeru.

„Nám by sa najlepšie vládlo, keby sme boli nejaká pravicová konzervatívna vláda, kde by sme vedeli vyskladať sedemdesiatšestku plus rezerva,“ povedal Vašečka v rozhovore pre portál 360tka.sk s tým, že by išlo o ideál, na ktorý to v súčasnosti nevyzerá.

Okrem Kresťanskej únie by si v tejto zostave vedel predstaviť KDH, Hnutie Slovensko či stranu Za ľudí.

„Možno by výsledok tejto volebnej koalície bol taký veľký, že poverenie o zostavení vlády by nedostal Michal Šimečka, ale niekto práve z konzervatívnopravicového bloku,“ uviedol.

Podľa posledného volebného modelu agentúry NMS by tieto strany po sčítaní preferencií získali dohromady približne 16 percent voličov. Podľa decembrového prieskumu agentúry Focus by to vyšlo na takmer 17 percent. Otázkou je, či by tieto strany spojenectvom získali viac percent alebo naopak, či by stratili.

Vašečka hovorí, že sa pri debatách stredopravých konzervatívnych subjektov „niečo hýbe“.

„Jednoduchšie je mať menšie volebné zoskupenie, napríklad Kresťanská únia s KDH, alebo keď sme boli na kandidátke Hnutia Slovensko, to je jednoduchšie, ale na druhej strane, myslím si, že veľká časť konzervatívnych voličov má naozaj problém s takou veľkou dominanciou Progresívneho Slovenska, a preto je dopyt po tom, aby existoval nejaký silnejší konzervatívny blok, kde sa poslanci počtom vyrovnajú Progresívnemu Slovensku,“ uviedol.

Zbližovaniu s KDH hovoríme áno

Hoci pred poslednými parlamentnými voľbami nedošlo k spojeniu kresťanskokonzervatívnych strán, KDH aj Kresťanská únia sa koncom roka 2024 dohodli na programovej spolupráci v parlamente.

Vedenia strán tvrdili, že si budú navzájom podporovať „všetky dobré návrhy“.

Spolupráca sa ukázala aj pri pozmeňujúcich návrhoch k novele ústavy predloženej Smerom, kde podľa politikov KDH a Kresťanskej únie bolo akceptovaných dokopy asi 80 percent z ich podmienok.

Vašečka povedal, že by „varil z vody“, ak by chcel dať definitívnu odpoveď na otázku, či pôjde Kresťanská únia v najbližších parlamentných voľbách na kandidátke KDH. „Voľby sú ešte ďaleko, medzitým budú ešte komunálne a regionálne voľby,“ uviedol.

„Spolupráca áno, zbližovanie áno,“ dodal na margo kresťanských demokratov.

„Rozprávame sa s KDH, už sme rokovali aj na vysokej úrovni o spolupráci v komunálnych voľbách,“ vravel podpredseda Kresťanskej únie s tým, že momentálne si rozumejú s KDH viac ako s Hnutím Slovensko, z ktorého Vašečka vystúpil po tom, čo hnutie Igora Matoviča vylúčilo po hlasovaní o novele ústavy poslanca Rastislava Krátkeho.

Napriek tomu Vašečka vraví, že sa s Hnutím Slovensko nerozišli v zlom, čo vo vyjadreniach potvrdili aj Matovičovi poslanci.

Spojenectvo s Igorom Matovičom označil za „praktickú vec“, keďže KDH nebolo dve volebné obdobia v parlamente. „Takže tam sme nemali možnosť byť s nimi, keď v parlamente neboli, ale Hnutie Slovensko je kontinuálne v parlamente,“ prezradil Vašečka.

Politicky viac napravo ako KDH

Ďalšie posuny v spolupráci medzi Kresťanskou úniou a KDH podľa Vašečku môžu nastať po komunálnych voľbách, ktoré budú zrejme v októbri tohto roka. Už nechcú byť rivalom KDH.

„Spolu s Milanom Krajniakom sme za Kresťanskú úniu deklarovali, že chceme podporovať KDH ako logicky najsilnejšiu stranu v konzervatívnom pravicovom spektre a pomôcť, aby bola silnejšia,“ uviedol Vašečka v rozhovore pre portál 360tka.sk.

„Na druhej strane si nemyslíme, že samotné KDH vie pozbierať všetky konzervatívne hlasy, inak by nemalo zmysel, keby Kresťanská únia existovala,“ doplnil s tým, že kresťanským demokratom „sprava strážia postoje“.

Podpredseda Kresťanskej únie si myslí, že majú to v strane „jednoduchšie“, pretože sú malou stranou oproti KDH, kde prebieha „veľká vnútorná diskusia, ktorá dynamiku strany mierne brzdí“.

Ilustroval to na prípade novely ústavy, keď u kresťanských demokratov prebiehali rozhovory o tom, či návrh podporiť alebo nie. František Mikloško a František Majerský napokon novelu nepodporili, no treba dodať, že členmi strany ani nie sú. „Vieme byť flexibilnejší,“ dodal o Kresťanskej únii.

Čo s nezaradenými poslancami

Richard Vašečka zostal spolu s Rastislavom Krátkym nezaradený poslanec v parlamente.

Krátky ešte v decembri uviedol, že sa „v najbližších týždňoch“ pripojí ku klubu KDH, do strany však zatiaľ nevstúpi. Ani týždeň pred januárovou schôdzou však klub kresťanských demokratov neavizoval posilu v parlamente.

„S Rasťom sme si blízki, vieme a budeme spolupracovať. Mne dáva zmysel, že ak KDH má klub a Kresťanská únia nie, tak ak nechce byť nezaradený poslanec, tak môže vstúpiť jedine do klubu KDH,“ vysvetlil Vašečka s tým, že Krátky má stále otvorené dvere aj do Kresťanskej únie.

„Možno práve po komunálnych voľbách bude čas – zhruba trištvrte roka pred voľbami – upratovať veci. Ak by KDH veľmi chcelo, sme ochotní sa o tom baviť, na druhej strane necítim takú potrebu, že by sme sa tam tlačili,“ povedal s tým, že jeho situácia je iná ako pri Krátkom, ktorý ponuku od KDH dostal, zatiaľ čo Vašečka zatiaľ nie.

„Kresťanská únia je strana, kde nie som len ja ako nejaký nezaradený poslanec. Je to trochu iné. Ak by som vstupoval ja do ich klubu, už by to bolo aj o vzťahu KDH a Kresťanskej únie,“ dodal s tým, že v parlamente vie zatiaľ fungovať bez toho, že by bol členom nejakého poslaneckého klubu.

Vašečka tiež v rozhovore povedal, že pre Kresťanskú úniu spolupráca so Smerom neprichádza do úvahy. „To je ‚no go‘, celé zle,“ povedal o súčasnej Ficovej vláde. Doplnil, že Smer má pár poslancov, ktorým ide o podstatu veci, ale Robert Fico sa s konzervativizmom iba hrá.

Prezradil, že Fico ešte pred rokom 2012 ponúkal KDH obmedzenie potratov, ak s ním pôjdu do vlády. Teraz odmieta Smer rovnako Kresťanská únia, ako aj KDH.

Zobraziť diskusiu
Juraj Brezáni

Juraj Brezáni

Nezmeškajte relácie a texty, ktoré inde nenájdete.

Súvisiace témy
Konzervatívci – KÚ Richard Vašečka KDH hnutie Slovensko
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 4 hodinami

Počasie: Jasno až polooblačno, miestami prechodne zväčšená oblačno a ojedinele prehánky. Denná teplota od 17 stupňov na severe do 29 stupňov na juhu. Severozápadný až severný vietor do 30 km/h. (shmú)

pred 12 hodinami

Béla Bugár neodporúča Maďarskej aliancii, aby išla do predvolebnej koalície s PS. „Podľa mňa s Progresívnym Slovenskom ísť nemôžu. Stratia voličov, lebo je tam nenávisť voči progresivizmu, voči LGBTI, to je najväčší problém,“ hovorí v Postoj TV expredseda Mosta-Híd s tým, že voliči Aliancie boli takto vychovaní. Samostatne sa však podľa Bugára Maďari do parlamentu nedostanú. „S KDH, poprípade s Demokratmi by to šlo. Ale KDH si asi ťažko sadne s nimi k stolu,“ dodáva a vysvetľuje prečo.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť