Peter Pellegrini nebude mať v prípadných ďalších prezidentských voľbách podporu Smeru ani SNS. Lídri strán Robert Fico a Andrej Danko to povedali po tom, ako prezident vetoval zákon o rušení Úradu na ochranu oznamovateľov.
Fico na sociálnej sieti poďakoval koalícii za prelomenie veta. „Prezident v mojich očiach zlyhal nie v súvislosti so zákonom, ale preto, lebo sa postavil na stranu ľudí, ktorí nás zatvárali a strieľali na nás,“ uviedol premiér.
Fico tvrdí, že rešpektuje právo prezidenta vetovať akýkoľvek zákon a bude sa k nemu správať vždy ako k prezidentovi, hoci je jeho politickým študentom.

„Neviem, kto mu radil, ale prijímať rozhodnutia na základe rebríčkov popularity článkov v denníku SME alebo Denníku N či vnútropolitickej situácie v politickej strane Hlas-SD je sebazničujúce,“ napísal premiér na sociálnej sieti.
„Peter Pellegrini nevie, čo znamená posielať ľudí do väzby bez dôkazov alebo ako chutí deväťmilimetrová guľka v bruchu,“ dodal.
Fico vraví, že Smer bude prezidenta vždy rešpektovať. „Bude to náš prezident SR, ale v nasledujúcich prezidentských voľbách nemá žiadnu našu podporu,“ zdôraznil.
Šéf SNS Danko uviedol, že Pellegrini stratil dôveru koaličnej SNS. Strana ho už nikdy nepodporí do žiadnej funkcie. Vo videu na sociálnej sieti opätovne prezidenta skritizoval, najmä v súvislosti s vetovaním zákona.
„Najprv si zradil Roberta Fica v roku 2020. O tom, ako si sa stal premiérom v roku 2018, ani nejdem rozprávať, založil si si stranu, pri zostavovaní vlády si si vypýtal ministerstvá, kde máš dlhé prsty (...), a na konci dňa zákon, ktorý horko-ťažko schválime v parlamente, ty len tak vrátiš,“ odkázal Danko Pellegrinimu s tým, že tak „hodil Hlas-SD cez palubu“.
Danko zároveň tvrdí, že prezident vedel, aké napätie vyvolá opätovné hlasovanie o tomto zákone. Je preto podľa neho zodpovedný za potýčky, ku ktorým došlo vo štvrtok medzi poslancami v Národnej rade. „Nesieš plnú zodpovednosť za ten bordel v parlamente,“ skonštatoval.