Len Trump nás ochráni pred socializmom! (naši blogeri v Amerike)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Len Trump nás ochráni pred socializmom! (naši blogeri v Amerike)

FOTO TASR/AP

Reportáž z konzervatívnej Atlanty, kde si Trumpovi aktivisti opäť začínajú veriť, že porazia Hillary Clinton.

Atlanta, sídlo Coca-Coly a CNN, hlavné mesto štátu Georgia. Broskyňový štát, ako Američania prezývajú štát Georgia, patrí do takzvaného Deep South. Obyvateľstvo je konzervatívne, tradične volí republikánov, s výnimkou demokratických prezidentov z „Juhu“, napríklad Jimmyho Cartera, ktorý pochádza priamo z Georgie, alebo Billa Clintona, ktorý tu zvíťazil v roku 1992.

Samotné centrum Atlanty, slušne povedané, stagnuje. Špina a odpadky na uliciach, množstvo bezdomovcov, nehospodárne svietenie pouličného osvetlenia počas celého dňa, niektoré časti centra pôsobia ako „mesto duchov“. Úpadok mesta pritom ostro kontrastuje s podmanivou architektúrou, mrakodrapmi ako symbolmi prosperity USA alebo nápaditými umeleckými dielami vo verejnom priestranstve. Podobný kontrast si pritom môžeme všimnúť aj medzi ľuďmi.

Kampaň Hillary v Georgii: mladosť, láska, socializmus

Sídlo tunajšej kampane Hillary Clinton sa nachádza v širšom centre mesta. Celú štvrť tvorí radová zástavba komunálnych domčekov, v ktorých žije najmä nižšia stredná trieda, predovšetkým príslušníci rôznych menšín. Budova, ktorá slúži ako volebné centrum, je nepriehliadnuteľná, oblepená postermi a nálepkami kampane Clinton-Kaine“.

Vítajú nas dve mladšie Afroameričanky, ktoré riadia kampaň a usmerňujú dobrovoľníkov. Aj keď je nedeľa večer, vo volebnej centrále vládne entuziazmus a dobrá nálada. Systém práce kampane je tu charakteristický akousi romantickou anarchiou a improvizáciou. Rozhodne sa o Clintonovej kampani v Atlante nedá povedať, že by bola vysoko profesionálnou a cieľavedomou pozemnou operáciou.

Celý dom sa nazýva Hillary House“, jednotlivé miestnosti sú naaranžované tak, aby nepôsobili ako formálne sídlo kampane, ale miesto, ktoré dýcha domovom, kde kandidátka žije a zároveň pracuje (samozrejme, že tu Hillary Clinton nikdy nebola). Keď sa rozprávame so sympatickou, ale mierne nedôverčivou Justice (čo je vcelku príznačné meno pre kampaň strany, ktorá sa usiluje o sociálnu spravodlivosť), mladou Američankou čiernej pleti, nedozvedáme sa veľa o jej predstavách, ako by sa mal spravovať štát.

Je zjavne idealistickou fanúšičkou, inštinktívne ju priťahujú Hillary a demokrati, ktorí majú vo svojom programe ľavicovejšie a progresívne témy, ako rovnosť príležitostí, redistribúcia bohatstva alebo práva LGBTI komunity. Naopak, meno protikandidáta pôsobí na Justice ako červené súkno. Nedostatok vecných predstáv o politike tak demokratická aktivistka kompenzuje oduševnením pre zvolenie prvej ženy za americkú prezidentku. Naším cieľom je premaľovať Georgiu na modro!“ hovorí. V tomto „červenom“, konzervatívnom štáte ide o odvážny cieľ, preto sa v call centre pri vchode do sídla kampane uskutočnia denne stovky hovorov.

Aktuálne sa v miestnosti nachádzajú traja dobrovoľníci, ktorí dostali jednoduchý mobilný telefón a zoznamy registrovaných voličov. Ich úlohou je obtelefonovať ľudí, zistiť, či využili možnosť skoršieho uplatnenia voličského práva, či môžu rátať s ich podporou pre Hillary Clinton a demokratov, či potrebujú odvoz do voličskej miestnosti, prípadne či sa nechcú do kampane zapojiť ako dobrovoľníci. Dámy z kampane sú milé, ale opäť nedôverčivé a nechcú nám poskytnúť žiadne oficiálne interview. Obávajú sa totiž, že akýkoľvek drobný prešľap, hoci aj na regionálnej úrovni, môže ovplyvniť celoštátny vývoj preferencií. Tie sú opäť veľmi tesné po politikcej rozbuške, keď FBI znovuobnovilo vyšetrovanie Hillary Clinton a jej súkromnej elektronickej adresy, ktorú používala na oficiálne účely.

Pri našom odchode sa Justice a jej kolegyne pýtam, či si naozaj myslia, že je reálne, aby sa tradične konzervatívna a republikánska Georgia tieto voľby priklonila k demokratom. „Nie je dôležité, čo si myslím, je dôležité, čomu verím a o čo sa usilujem!“ odpovedala vyhýbavo, idealisticky a zároveň záhadne Justice. Skrátka, treba veriť! Mladosť, láska, socializmus!

Vo volebnom štábe republikánov v Atlante, foto autor

Kampaň republikánov – len Trump zachráni Ameriku!

Konzervatívni aktivisti z Georgie sústredia svoje úsilie v prospech republikánov (nie však všetkých, ako zistíme neskôr) a najmä Donalda Trumpa na bohatom severovýchodnom predmestí Atlanty, v časti Sandy Springs.

Ide o štvrť, v ktorej sa okrem rodinných domov pre strednú triedu nachádzajú aj jedno- a dvojpodlažné polyfunkčné budovy, sídlo rozmanitých advokátskych kancelárií, finančných poradcov, schránkových firiem (?) a podobne. Na rozdiel od bežného, prosperujúceho amerického predmestia však táto oblasť nemá žiadnu jedinečnú atmosféru ani genius loci.

Všetko je sterilné, uniformné, kombinácia zelenej farby anglických trávnikov, terakotovej farby domov z pálenej tehly a belasomodrej slnečnej oblohy typickej jesene na juhu USA. Koordinátorka lokálnej a regionálnej kampane Claire zaparkuje svoj objemný ML Mercedes hneď pred vchodom volebnej centrály. Veľmi milá a dobrosrdečná pani v zrelom veku je okrem obligatórnej šiltovky so sloganom Donalda Trumpa „Make America Great Again“ ovešaná odznakmi a ďalšími suvenírmi republikánskej kampane.

Claire má oblečené tričko „Never Hillary“, zároveň nálepku „I will fight socializm until Hell freezes over… Then I will fight on the ice!“ (Fráza „until the Hell freezes over“ znamená približne niečo ako naše „až kým naprší a uschne“, teda voľne by sme to mohli preložiť ako „Proti socializmu budem bojovať naveky!“).

Nabudená konzervatívna aktivistka je zjavne hlboko veriaca, nosí retiazku s veľkým krížom a náramok s krucifixom. Mierne surrealisticky pôsobí gýčový medailónik, kde je Donald Trump zobrazený takmer ako svätec. Na rozdiel od demokratických aktivistov je Claire odborne erudovanou aktivistkou. Podrobne a vyčerpávajúco nás oboznamuje so svojimi hlavnými výhradami voči Hillary Clinton. „Je to skorumpovaná politička z povolania!“ „Ona a jej manžel majú kamarátov na všetkých miestach, krajina je prelezená korupciou, ak sa ju teraz nepodarí poraziť, USA ako štát skončili!“

Zároveň platí, že viac ako nemá rada Hillary, zbožňuje Trumpa: „Od prvého momentu som v neho začala veriť… Je neuveriteľne charizmatický, vie generovať energiu, pozitívnym aj negatívnym smerom.“ „Viete, pripomína mi Winstona Churchilla – neobľúbený človek, ale hrdina, ktorého jeho krajina v istej dobe potrebovala.“ Naša ochotná a energická sprievodkyňa trochu stíši hlas, v očiach sa jej objaví zvláštny lesk, keď začne hovoriť o možnej manipulácii volieb. „Hillary a jej spojenci nám môžu Ameriku ukradnúť! Musíme si ustrážiť legálny priebeh volieb. Prvé, na čo by Hillary siahla, je druhý dodatok, bude nám chcieť zobrať naše zbrane.“

Clairine postoje sú v istom ohľade typickým produktom antipolitiky a protestného konzervatívneho voliča z Juhu. Chváli Trumpa za to, že nie je „politik“, sympatizuje s jeho imidžom bojovníka „proti všetkým“, liberálnym médiám, korporáciám, ale aj niektorým „málo pravoverným“ republikánom. Ako ďalej hovorí: „Viete, útočia na neho zo všetkých strán! Demokrati, dokonca niektorí republikáni, liberálne médiá. A on je tu sám proti všetkým!“

Vo volebnom štábe republikánov v Atlante, foto autor

Claire je konzervatívnou aktivistkou od roku 2000, pochádza z obvodu na Floride, kde došlo k povestnému ručnému prepočítavaniu hlasov, ktoré rozhodli o víťazstve Georga Busha proti Al Gorovi. Tiež je členkou protestného hnutia „Tea Party Movement“. „Môj manžel zarába peniaze, aby som sa mohla venovať konzervatívnemu aktivizmu, robila som aj kampaň guvernérovi Scott Walkerovi vo Wisconsime, dobrý chlapík, ale žiadna charizma. Za to Donald Trump, hmm...“

Na moju nesmelú otázku, či by republikáni nenašli lepšieho kandidáta, ako je Donald Trump, alebo či neboli vhodnejší kandidáti napríklad Mitt Romney pred štrymi rokmi a John McCain pred ôsmimi rokmi, Claire neodpovedá. Skúšam ešte šťastie, keď poukazujem na niektoré jeho osobné prešľapy, napríklad nahrávku rozhovoru, kde sa realitný maklér vyjadroval chlípne o ženách. Na to Claire so šibalským úsmevom odpovedá: „Ktorý chlap si nikdy nepopustil uzdu na jazyku?“

Zariadenie samotného volebného štábu je omnoho komfortnejšie a masívnejšie ako v prípade Demokratov. Je tu recepčná, aktivisti a dobrovoľníci, ktorí robia telefonické hovory. V rozpore so všeobecným povedomím ide o milých a priateľských ľudí. „Trump nie je proti migrantom, jednoducho len chce nastoliť poriadok!“ hovorí ďalší aktivista. Pri vstupe do volebnej haly sa nachádza pozlátená busta zamračeného a mrzutého Donalda Trumpa, ktorá pripomína prototyp busty diktátora. Z volebnej centrály odchádzame štrngajúc odznakmi, vyzbrojení nálepkami a postermi kampane „Trump-Pence 2016“.

Claire nás ide odprevadiť a hovorí: „Som šťastná, že ste prišli. Je fajn, že práve vy, z komunistickej krajiny, ste nás prišli podporiť. Napokon vy viete najlepšie, aké to je, keď človek žije v socializme. Tomu musíme tu zabrániť!“ Keď namietam, že Slovensko je dávno členom EÚ a NATO a že u nás doma vládne demokracia, naša nová kamarátka hovorí: „Nevadí, ďakujem za návštevu!“

Juraj Kríž sa spolu so svojím bratom Oliverom vydali na volebnú tour po vybraných amerických štátoch a my sme sa s nimi dohodli, že nám budú pravidelne posielať krátke reportáže a postrehy z toho, čo zažijú. Viac o našich blogeroch tu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo