Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. november 2016

Najstarší folklórny súbor má 45 rokov

Štyri slávnostné večerné programy so spoločným názvom Keď sa my zídeme... organizuje v novembri Folklórny súbor Detva.

Vystúpenia sa konajú pri príležitosti 45. výročia jeho založenia.

Prvý večer bude v piatok 4. novembra, ďalší v sobotu 5. novembra a tretí v piatok 11. novembra. Všetky sa uskutočnia so začiatkom o 18. h v Dome kultúry Andreja Sládkoviča v Detve. "V sobotu 12. novembra sa členovia súboru zídu už o 17. hodine, aby si vystúpením poctili bývalých členov súboru a pozvaných hostí," uviedla pre TASR hovorkyňa mesta Detva Zuzana Juhaniaková.

Folklórny súbor Detva je najstarší medzi folklórnymi súbormi v meste pod Poľanou. Vznikol v januári 1971 po piatom ročníku Folklórnych slávností pod Poľanou. V tých časoch sa v Detve narodila aj známa a chýrna Ľudová hudba Ďatelinka s primášom Ondrejom Molotom. V bývalom tanečníkovi Lúčnice, Vladimírovi Polívkovi, súbor v časoch vzniku získal prvého umeleckého vedúceho a manželka Irena Polívková bola prvou krojárkou. Jej šatnica ľudového odevu slúži dodnes.

Zlatá kniha histórie súboru za štyri desaťročia popísala veľa stránok a dnes uchováva bohatú históriu tradovanej detvianskej nátury. Do nej je vpísaný dlhý zoznam mien. Prvá strana začínala s menami ako Veronika Golianová a Jozef Rybár. Neukončený zoznam nateraz uzatvárajú dnešní speváci a speváčky, tiež členovia ľudových hudieb pod vedením Jaroslava Hazlingera, v mladších rokoch aj Tomáša Boráka, a dnešní mladí tanečníci.

Folklórny súbor už 24 rokov vedie umelecká vedúca choreografka Emília Sekerešová. Ona stojí za zrodom a rozkvetom nielen viacerých chlapčenských a dievčenských talentov, ale i naštudovaných programov. Ich typickou súčasťou bývajú často podpolianske Rozkazovačky ako voľná improvizácia a predvádzanie sa chlapcov pred muzikou, odzemky či dievčenské kolesá. V súčasnom tíme vedenia súboru je aj Katarína Hrončeková, Lucia Chebeňová a Milan Fašanga.

Detvianskych "holopupkárov" obdivovali aj v zahraničí - vo Francúzsku, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Rusku, Srbsku, Taliansku, Česku, Alžírsku, Švédsku, Švajčiarsku, Grécku, Turecku, Macedónsku, Španielsku. Tento rok sa 9. augusta vrátili z Medzinárodného festivalu Buzau v Rumunsku, kde získali cenu Excelence Aevard, ktorou sa stali laureátom medzinárodného festivalu. Súbor získal hlavnú cenu v Národnej súťaži rozhlasových nahrávok Grand prix Svetozára Stračinu, sólistov zdobí cena Laureát v republikovej súťaži Hudobný folklór – heligonkára Jána Murína, sólistu tanečníka Petra Babica, finalistkou Hudobného folklóru bola speváčka Anna Klimová, ženská spevácka skupina FS Detva získala Zlaté pásmo.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.