Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. október 2016

Na bratislavskom Hlavnom námestí inštalovali vianočný strom

Tridsaťročný smrek obyčajný vyrástol v Líščom údolí, mestu ho darovala obyvateľka Karlovej Vsi.

Na brífingu o tom informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Bratislava vianočný strom inštalovala o desať dní skôr ako vlani. Primátor to zdôvodnil prípravou Vianočných trhov, ktoré sa tento rok začnú 18. novembra. Neskôr by sa ťažká technika na Hlavné námestie nedostala. Vyrastie tu totiž pódium a vianočné stánky.

Hlavné mesto tiež využilo dnešné školské prázdniny, počas ktorých je v uliciach Bratislavy menšia premávka. Transport 17 metrov vysokého a dve tony vážiaceho ihličnana bol vďaka tomu jednoduchší. Nesrovnal vysvetlil, že vianočný strom bude zatiaľ stáť na obvyklom mieste neozdobený. Slávnostne ho rozsvietia v deň otvorenia Vianočných trhov.

Rudolf Ivičič z organizácie Mestské lesy v Bratislave priblížil, že tohtoročný vianočný strom je v porovnaní s minulým rokom vyšší aj širší. „Vlani tu bol inštalovaný smrek omorikový, ktorý je o polovicu štíhlejší ako smrek obyčajný. Mal výšku 13 metrov, tento má 17 metrov,“ priblížil Ivičič s tým, že po zapustení do zeme bude mať približne 16 metrov. 

Pri vyberaní vianočného stromu sa podľa odborníka z Mestských lesov posudzuje vždy estetika, najmä aby bol súmerný a tiež aby sa k nemu mohla dostať ťažká technika. Tentoraz jeho vypílenie a naloženie nekomplikovalo vzdušné elektrické vedenie, ktoré v Líščom údolí nie je.

Pri transporte smreka bolo potrebné zvládnuť akurát zúženie premávky do jedného pruhu na Botanickej ulici, opísal Ivičič. Ťažkotonážny náklad mal i tento rok policajný sprievod.

Vianočný strom bude zdobiť centrum Bratislavy do 30. decembra. Už na Silvestra totiž musí byť Hlavné námestie prázdne pre oslavy Nového roka. Podľa Ivičiča by skoršie osadenie nemalo vzhľadu smreka ublížiť. „Určite bude vädnúť, ale pri bratislavskej vlhkosti vzduchu a týchto nízkych teplotách by mal vydržať až do Vianoc,“ uviedol. 

Vetvy, ktoré vydržia do konca roka zelené, ponúknu Mestské lesy bratislavskej zoologickej záhrade, ostatné skončia v komposte. Kmeň vianočného stromu rozpredajú pravdepodobne ako drevo do krbov.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.