Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. október 2016

Drucker si kroky predchádzajúceho vedenia VšZP vysvetliť nevie

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker si nevie vysvetliť kroky predchádzajúceho vedenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Štátna poisťovňa po tom, čo zreálnila tvorbu technických rezerv, by mala ukončiť rok s rekordnou stratou. "Nechcem nikoho ani očierňovať, ani hneď robiť závery, preto je potrebné, aby sa veci poriadne zauditovali," skonštatoval Drucker po dnešnom rokovaní vlády.

Šéf rezortu avizoval, že pokiaľ sa potvrdia pochybenia v účtovníctve, bude žiadať, aby predchádzajúce vedenie vrátilo odmeny za dobrý hospodársky výsledok. "Samozrejme, pokiaľ nemal byť vykázaný zisk a preukáže sa, že boli zle zaúčtované niektoré náklady, a to malo spôsobiť zníženie alebo žiadny nárok na vyplatenie odmeny, tak to je prirodzené," povedal.
      

Minister rovnako ako šéf VšZP Miroslav Kočan deklaroval, že poistenci obavy mať nemusia. On ich ako nový klient štátnej poisťovne podľa svojich slov nemá. "Nielen ja, ale aj celá rodina sme sa nechali prepoistiť a myslím si, že je to úplne v poriadku." Zdôraznil, že napriek tomu, že VšZP vykazuje stratu, úhrada jej záväzkov ohrozená nie je. "Účtovne sa vytvára strata, ale likvidita v poisťovni je," doplnil.
      

Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá je najväčšou na trhu, očakáva na konci tohto roka rekordnú stratu 283 miliónov eur. Štátna poisťovňa je v strate od augusta po tom, čo zreálnila tvorbu technických rezerv. Vlani VšZP vykázala zisk 17,6 milióna eur, podľa Kočana však mala skončiť v mínuse. Jej súčasné vedenie teraz podáva pre odhadovaný tohtoročný hospodársky výsledok a nedostatočnú tvorbu technických rezerv orgánom činným v trestnom konaní podnet na prešetrenie.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.