Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. október 2016

Sobotka: V4 nie je zdroj problémov v Európe, snaží sa, aby sa EÚ nerozpadla

Aby sociálni demokrati vzali populistom vietor z plachiet, podľa Sobotku sa musí sociálna demokracia dôsledne vrátiť k životným pocitom tých, ktorých vždy reprezentovala.

Vyšehradská štvorka (V4) nie je zdrojom problémov v Európe. Snaží sa, aby sa Európa nerozpadla. Vyhlásil to na dnešnej programovej konferencii Smeru-SD v Bratislave predseda českej vlády Bohuslav Sobotka v reakcii na kritiku V4 kolegami v únii.

"V Európe je problémov celý rad. V4 vystupuje maximálne konštruktívne a snaží sa pomôcť, aby sa Európa úplne nerozpadla," povedal. V súvislosti s budúcnosťou sociálnej demokracie hovoril o potrebe získať späť politickú dynamiku. Poukázal na rast hnutí, ktoré sú zamerané ničenie Európy. "Idú proti EÚ," poznamenal.

Ďalej hnutia zamerané na ničenie straníckeho systému. "Vymedzujú sa proti tradičným politickým stranám. Sú to hnutia často orientované populisticky," doplnil s tým, že mnohé tieto hnutia ťažia z frustrácie ľudí, z negatívnych dosahov globalizácie. "A sú tu hnutia, ktoré sa živia šírením strachu z migrácie," pokračoval Sobotka.

Aby sociálni demokrati vzali populistom vietor z plachiet, podľa Sobotku sa musí sociálna demokracia dôsledne vrátiť k životným pocitom tých, ktorých vždy sociálni demokrati reprezentovali. "K pocitom ľudí zo stredných a nízkopríjmových vrstiev, zamestnancov, malých podnikateľov, seniorov, mladých ľudí," vymenoval.

Sociálni demokrati tiež musia podľa českého premiéra reagovať na obavy bežných občanov z budúcnosti. "Obávajú sa zhoršenia bezpečnosti, terorizmu, ale aj postupného zosuvu ich sociálneho statusu. Ľudia sa často boja toho, že ich deti budú vyrastať v horšom svete, že ich deti čaká rastúca neistota," vysvetlil Sobotka s tým, že nikto nechce žiť v Európe s perspektívou, že sa bude mať stále horšie.

Sociálna demokracia musí podľa neho garantovať ľuďom prosperitu a bezpečnosť a tiež hájiť slobodu a liberálnu demokraciu, "ktorú ohrozujú populisti, oligarchovia a xenofóbovia všetkého druhu".

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.