Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. október 2016

Kiska: Je dôležité, aby sme našli odvahu vyrovnávať sa s našou minulosťou

"Bude to určite aj polemické, aj podnetné," povedal minister kultúry Marek Maďarič k výstave Sen x skutočnosť v Slovenskej národnej galérii venujúcej sa umeniu z doby Slovenského štátu.

Výstavu Sen x skutočnosť s podtitulom Umenie & propaganda 1939-1945 mapujúcu premeny podôb a funkcií umenia, vizuálnej kultúry a propagandy v rokoch Slovenského štátu otvorili včera podvečer v Slovenskej národnej galérii (SNG). Na vernisáž prijal pozvanie aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý ocenil spoluprácu galérie a ministerstva kultúry na viac ako dvojročnom projekte. "Som rád, že sa odhodlali pustiť do takej ťažkej témy. Je nesmierne dôležité, aby sme našli odvahu vyrovnávať sa s našou minulosťou," komentoval zrod výstavy prezident.

Dotkol sa tiež poznámky generálnej riaditeľky SNG Alexandry Kusej, ktorá jedno z najkontroverznejších období našich novodobých dejín označila za "mokvajúcu ranu". "A tá sa nedá ošetriť, kým ju poriadne neočistíme. Naša minulosť sa prelieva do našej súčasnosti a naučiť sa vyrovnávať sa s minulosťou, nebáť sa položiť si otázky, ako to bolo, je nesmierne dôležité práve v dnešnom období," podčiarkol Kiska. Výstavu odporučil študentom, mladým ľuďom, ale aj starším: "Aby sa zamysleli nad tým, aká doba bola, aké boli jej tzv. plusy, ale hlavne mínusy, a aby pochopili, aký to má dopad na dnešok."

Originálnu, ale tiež jednu z najťažších expozícií v histórii SNG ocenil aj minister kultúry SR Marek Maďarič. "Je to veľmi zaujímavý koncept, keď sa snúbi umenie s propagandou," poznamenal k umelecko-historickej expozícii, ktorá podľa neho ponúka možnosť, v spojení s výkladom, priviesť ľudí k schopnosti pochopiť také zložité obdobie, akým bol Slovenský štát. "Bude to určite aj polemické, aj podnetné. Je zvláštne prezrieť si, vedľa seba blízko mať obrazy, ktoré majú veľkú umeleckú hodnotu s niečím, čo bolo na objednávku štátu a propagovalo neľudskú politiku."

Výstavu pripravili tri kurátorky. Katarína Bajcurová sa zaoberala umením v období Slovenského štátu, Petra Hanáková dejinami kinematografie a filmu, Bohunka Koklesová mala na starosti fotografiu. Viac ako tisícka exponátov v celej žánrovej šírke - cez artefakty maliarstva, sochárstva, kresby i grafiky, fotografie a filmu, úžitkového umenia i dizajnu, je inštalovaná na treťom a druhom pochodí Esterházyho paláca. Ukazuje paradoxy fungovania vizuálneho umenia v doteraz viac či menej tabuizovaných kontextoch, ideologické a sociokultúrne väzby, závislosť i nezávislosť umenia od vtedajšej spoločnosti (štátu, moci). Expozícia je štruktúrovaná tematicky, ale má istý chronologický rámec. Otvára ju vznik a budovanie štátu, končí sa povstaním a oslobodením, resp. dielami, ktoré sa krátko po vojne vyrovnali s režimom. Obsahuje množstvo textov, ktoré autorky odporúčajú divákom veľmi pozorne prečítať.

Súčasťou výstavy, ktorá je prístupná od 20. októbra do 26. februára, bude bohatý sprievodný program. Ponúka filmovú prehliadku v Kine Lumiére, historické a odborné prednášky, praktické workshopy a iné podujatia v SNG.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.