Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. október 2016

Hitlerov rodný dom nezbúrajú, ale prerobia na nepoznanie

Rodný dom Adolfa Hitlera v rakúskom Braunau am Inn prestavajú tak, že bude na nepoznanie.

Vyplýva to z dnešného vyjadrenia rakúskeho ministra vnútra Wolfganga Sobotku, ktorý ešte v pondelok denník Die Presse informoval, že "Hitlerov dom bude strhnutý".

Dnes však upresnil, že je diskutabilné, či sa plánovaná prestavba dá označiť za strhnutie, informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Dom bude kompletne prerobený tak, aby "nebol zvonku poznateľný", citovala ho tlačová agentúra AP. V "dome" - veľkej trojposchodovej renesančnej stavbe - sa nachádza byt, v ktorom prišiel Hitler na svet.

Vládou vymenovaná komisia zvažovala budúcnosť už roky prázdneho domu, aby sa nestal pútnickým miestom ultrapravičiarov. Niektorí z nich sa vyjadrili, že jeho zničenie by vyvolalo dojem, že sa Rakúsko pokúša vymazať časť svojej minulosti.

Strhnutie domu by sa rovnalo "popretiu nacistickej minulosti Rakúska", uviedol vedúci rakúsky historik Oliver Rathkolb, ktorý je tiež členom komisie.

Sobotka podľa agentúry DPA označil za sporné, či je možné kompletnú prestavbu a strhnutie domu označiť za to isté. Objasnil však, že o tom, ako bude výsledná stavba vyzerať, rozhodne architektonická súťaž.

Sobotka a komisia uviedli, že novú budovu bude využívať nejaká charitatívna organizácia alebo verejný orgán. Expertná komisia upozornila, že dom by sa nemal zmeniť na múzeum, pretože by to iba posilnilo spojenie tohto miesta s Hitlerom.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.