Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. október 2016

Dalajláma sa stretol s prezidentom Kiskom aj akademickou obcou UK

Porozumenie medzi ľuďmi, láska, odpúšťanie. Aj o tom hovoril na dnešnom stretnutí prezident SR Andrej Kiska a 14. dalajláma Tändzin Gjamccho, ktorý je na návšteve na Slovensku.

Tibetský duchovný vodca sa stretol aj s ďalšími slovenskými politikmi, ako aj s akademickou obcou Univerzity Komenského v Bratislave.

"Dnes som mal tú česť opäť sa stretnúť s dalajlámom, prvýkrát ako prezident. S najvyšším tibetským duchovným sme hovorili o potrebe porozumenia medzi ľuďmi. O tom, že všetky náboženstvá sú si podobné, ak je ich základom láska, odpúšťanie, empatia," uviedol po stretnutí na sociálnej sieti Facebook prezident Kiska, podľa ktorého má dalajláma úžasný dar. Budhizmus je pre Kisku filozofia, ako by sme mali žiť.

Dalajláma sa stretol aj s akademickou obcou. Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FiF UK) odznelo aj to, že 21. storočie by malo byť storočím dialógu. Stretnutie na tému Morálne aspekty vzdelávania a vedy v prospech humanizmu sa nieslo v duchu myšlienok potreby rešpektovania druhých, jednotnosti a spolupatričnosti.

"Ľudstvo potrebuje vedieť súcitiť," vyzval 14. dalajláma, podľa ktorého sa ľudia musia naučiť byť empatickí. Duchovný vodca Tibetu zdôraznil, že empatii sa treba učiť už počas vzdelávacieho procesu. V Moyzesovej sieni FiF UK si dalajláma pozrel výstavu fotografií zo severovýchodného Tibetu zachytávajúcu tibetskú kultúru a náboženstvo. TASR o stretnutí na FiF UK informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Földváryová.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.