Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. október 2016

Schôdzka o Sýrii priniesla podľa Kerryho nápady, nie riešenie

  Rokovanie s vrcholnými diplomatmi z Ruska, Saudskej Arábie, Iránu a ďalších krajín i OSN označil Kerry za "úprimné a konštruktívne".

Sobotná niekoľko hodín trvajúca schôdzka o Sýrii, ktorá sa uskutočnila vo švajčiarskom Lausanne za účasti predstaviteľov deviatich krajín a OSN, síce nedospela k dohode o žiadnych konkrétnych krokoch, ako zastaviť násilie v Sýrii, ale vzišlo z nej viacero návrhov vhodných na ďalšie rozpracovanie. Uviedol to americký minister zahraničných vecí John Kerry.

Kerry dodal, že niektoré myšlienky, ktoré na ňom zazneli, "by mohli pomôcť formovať rôzne prístupy" k mierovému procesu v Sýrii.

Kerry však podľa AP nenaznačil kroky, ktoré by mohli viesť k riešeniu naliehavej krízy v severosýrskom Aleppe či k nutnosti pokúsiť sa nájsť pre Sýriu iné účinné riešenie, teda bez použitia vojenskej sily.

Americký minister spresnil, že kontakty medzi ministrami zainteresovaných krajín budú v najbližších dňoch pokračovať. Agentúra TASS s odvolaním sa na Kerryho uviedla, že ďalšia schôdzka sa uskutoční v pondelok 17. októbra. 

Dnešné rokovania v Lausanne označil Kerry za "brainstorming." Pripustil, že "na základe jeho výsledkov dokážeme sformulovať niekoľko prístupov". Dodal, že "perspektívne (nás) táto práca môže doviesť k dohode o prímerí v Sýrii". Podľa jeho vyhlásenia sa zástupcovia štátov zhodli na tom, že chcú novú diplomatickú stratégiu, ale aj na tom, že nikto ju nechce dosiahnuť unáhlene.

Inzercia

Odporúčame