Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. október 2016

Schôdzka o Sýrii priniesla podľa Kerryho nápady, nie riešenie

  Rokovanie s vrcholnými diplomatmi z Ruska, Saudskej Arábie, Iránu a ďalších krajín i OSN označil Kerry za "úprimné a konštruktívne".

Sobotná niekoľko hodín trvajúca schôdzka o Sýrii, ktorá sa uskutočnila vo švajčiarskom Lausanne za účasti predstaviteľov deviatich krajín a OSN, síce nedospela k dohode o žiadnych konkrétnych krokoch, ako zastaviť násilie v Sýrii, ale vzišlo z nej viacero návrhov vhodných na ďalšie rozpracovanie. Uviedol to americký minister zahraničných vecí John Kerry.

Kerry dodal, že niektoré myšlienky, ktoré na ňom zazneli, "by mohli pomôcť formovať rôzne prístupy" k mierovému procesu v Sýrii.

Kerry však podľa AP nenaznačil kroky, ktoré by mohli viesť k riešeniu naliehavej krízy v severosýrskom Aleppe či k nutnosti pokúsiť sa nájsť pre Sýriu iné účinné riešenie, teda bez použitia vojenskej sily.

Americký minister spresnil, že kontakty medzi ministrami zainteresovaných krajín budú v najbližších dňoch pokračovať. Agentúra TASS s odvolaním sa na Kerryho uviedla, že ďalšia schôdzka sa uskutoční v pondelok 17. októbra. 

Dnešné rokovania v Lausanne označil Kerry za "brainstorming." Pripustil, že "na základe jeho výsledkov dokážeme sformulovať niekoľko prístupov". Dodal, že "perspektívne (nás) táto práca môže doviesť k dohode o prímerí v Sýrii". Podľa jeho vyhlásenia sa zástupcovia štátov zhodli na tom, že chcú novú diplomatickú stratégiu, ale aj na tom, že nikto ju nechce dosiahnuť unáhlene.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.