Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. október 2016

Vyhrávať musíme zápas čo zápas, tvrdí Kozák po Škótsku

Šesť nových mien v základnej zostave oproti kvalifikačnému zápasu so Slovinskom (0:1) sa na hre slovenskej futbalovej reprezentácie výrazne podpísalo.

V utorok v Trnave Slováci zdolali Škótsko 3:0 a do tabuľky F-skupiny získali prvé tri body. Tréner Ján Kozák pred tretím dielom boja o svetový šampionát v Rusku avizoval imperatív víťazstva a hráči po zlepšenom výkone jeho slová pretavili na trnavskom ŠAM v dôležitú výhru.

Lodivod osemfinalistu letného EURO mal v októbrovom asociačnom termíne problémy so skladbou kádra. Chýbali zranení Peter Pekarík, Viktor Pečovský, Ondrej Duda či Norbert Gyömbér, pre jeden zápas suspendovaní Martin Škrtel a Tomáš Hubočan, resp. z kádra vyradení Miroslav Stoch a Vladimír Weiss.

Kozák ľubľanské rozostavenie 5-3-1-1 zmenil na tradičné 4-2-3-1, pri absencii Pekaríka s Hubočanom na kraj obrany poslal Erika Saba a Jakuba Holúbeka, resp. na štítového stredopoliara nasadil Milana Škriniara. Holúbek, ktorý nastúpil len na druhý zápas za áčko bol pri prvých dvoch gólových akciách. V pozápasovom hodnotení si Kozák ich výkony pochvaľoval.

"Erika Saba som už mal vyskúšaného, na poste pravého obrancu už hral proti Islandu. Je to dobrý typ na stranu, ale máme tam aj Pauscheka, ktorý hral v poriadku, ale má zdravotné problémy a nechcel som ísť do rizika, že sa mu niečo stane. Volil som kreatívnejšie typy hráčov, na ľavej strane teda Holúbka, lebo Švento dlhší čas pauzoval, nemal takú zápasovú prax. Odohrať dva zápasy za tri dni, to by bolo zasa na striedanie, ale mal som ho v rezerve. Obaja teda v poriadku, hoci obaja ešte nemajú tú defenzívu tak v krvi, ale v prechodovej a finálnej časti vidieť, že majú prehľad. Podali celkom slušné výkony. Keďže som dal na kraj obrany týchto hráčov, potreboval som vystužiť stred silným, súbojovým hráčom, dobre hlavičkujúcim a silným na lopte (Škriniarom-pozn.). Vidieť, že začal hrať pravidelne taliansku ligu, stúplo mu sebavedomie a podal skutočne dobrý výkon. Hoci nerád by som to preceňoval," hodnotil kouč SR, ktorý na lavičke národného tímu zaknihoval 20. výhru.

Na nej sa dvoma gólmi podpísal krídelník Róbert Mak, jeden presný zásah pridal útočník Adam Nemec. V prvých dvoch góloch mal prsty špílmacher Marek Hamšík, Mak ešte pridal asistenciu z rohu. Dlhá slovenská séria bez streleného gólu (423 minút-pozn.) je teda už minulosťou.

"Veľmi nám pomohol prvý gól, chlapci sa trošku upokojili. Takto hrá zrelé mužstvo. Spokojnosť. Ale naozaj tie hlavy nie sú čisté. Až sme dali druhý gól, myseľ sa uvoľnila, aj pohyb bol oveľa ľahší a z hráčov spadla ťažoba. Škoda, že sme sa dostali až do takej situácie, ale veľa sme s chlapcami rozprávali, vysvetlili sme veci a vieme, čo musíme robiť. A budeme to robiť, aby sme boli úspešní," povedal lodivod domácich.

Kozák po prvom bodovom zisku nechcel špekulovať, čo to urobí v postupovej hre na mundial. "Potrebovali sme vyhrať. Ale teraz bude takáto situácia zápas čo zápas. Máme pred sebou Litvu, ideme na Maltu, keď tieto dva zápasy zvládneme, uvidíme ako sa situácia vyvinie v tabuľke. Vyhrávať dnes proti hocakému súperovi nie je jednoduché, to nie je fráza, to je realita. Ak to zvládneme, potom môžeme rozmýšľať ďalej. Ak sa ale chceme dostať do hry, musíme to zvládnuť."

Pred dvojzápasom v Slovinsku a so Škótmi nebola atmosféra okolo reprezentácie ideálna. Debaty o prémiách či strata Weissa po policajnom obvinení, tlak po prehre s Anglickom ešte narástol po strate v Slovinsku.

Na otázku čo môže výhra 3:0 urobiť s tímom v ďalšom priebehu, 62-ročný tréner Slovákov odpovedal: "Viackrát som povedal, že sme malá krajina, a keď chceme byť úspešní, musíme držať spolu. Pomáhať si navzájom. Samozrejme viem, že niektoré veci sme si urobili sami. Ale ísť potom až na hranu, kopať do nás všetkých, to nesvedčí o dobrej veci. Sme malé Slovensko. Ja som si vedomý, aj som povedal, že sme si urobili veľa vecí sami, ale čo s tým? Uvidíme aké hlavy budú mať chlapci. Sú to profesionáli, prišli a odmakali zápas. A za môjho pôsobenia odmakali všetky zápasy. Čas ukáže čo ďalej, mesiac je dlhá doba."

Tréner Škótov Gordon Strachan tiež uznal, že zápas bol o prvom góle, napriek prvej prehre ale nemení cieľ získať minimálne barážovú miestenku. "My sme skutočne nehrali zle, Slováci bojovali, vložili do zápasu veľa sily. Dôležitý bol prvý gól a verdikt rozhodcu pri akcii, ktorá mu predchádzala. Snažili sme sa ďalej, do konca prvého polčasu, aj potom, po prestávke. Druhý gól nám naše snaženie pokazil, potom sme dostali tretí zo štandardnej situácie. Áno, stále myslíme na druhé, barážove miesto. Vo futbale sa veľa udeje za dva týždne, nieto za rok, koľko trvá kvalifikácia. Škótsko ešte môže zamiešať karty v skupine a verím, že tak spraví."
 

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.