Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2016

Židovské komunity v SR i vo svete oslávia sviatok Jom Kipur - Deň zmierenia

Jeden z najvýznamnejších sviatkov židovského kalendára - Jom Kipur čiže Deň zmierenia - pripadá tentoraz na stredu 12. októbra.

Nazýva sa tiež dlhý alebo pôstny deň. Sláviť sa však začína ako všetky židovské sviatky už v predvečer po západe slnka.

Jom Kipur nadväzuje na židovský Nový rok - Roš Hašana, ktorý sa slávil v dňoch 2. - 4. októbra tohto roku, kedy židovské komunity vo svete i na Slovensku privítali rok 5777. Jom Kipur je vyvrcholením Dní pokánia od Nového roka.

Je to sviatok, na ktorý sa vzťahuje Tórou predpísaný úplný pôst, bez jedla a bez vody. Ľudia sa zamýšľajú nad sebou a mnohí strávia celý deň v modlitbách.

Základnou myšlienkou tohto sviatku je zmierenie človeka s Bohom aj ľuďmi. Podľa tradície v tento deň Hospodin odpúšťa niektoré hriechy z minulosti.

Nie je to však jednoduché alebo dokonca automatické odpúšťanie, ale je spojené s predpokladom hlbokého duševného očistenia sa od hriechov a úprimného pokánia. Až potom nasleduje zmierenie s Bohom. Na zmierenie s ľuďmi je potrebné odpustenie človeka, prípadne ľudí, ktorým sa ublížilo.

Podľa starých zvykov na Jom Kipur hlava rodiny zapaľuje dve sviečky, jednu doma a druhú v synagóge. Tieto sviečky symbolizujú dve druhé tabule zákona, s ktorými schádzal Mojžiš z hory Sinaj. V tento deň prichádzajú do synagógy aj tí, ktorí obvykle na bohoslužby nechodia.

Mnohí sú v tento deň oblečení do bielych šiat symbolizujúcich čistotu a nový život. Vyjadrením pokory v tento deň je aj zrieknutie sa pohodlia a luxusu. V tento sviatok sa napríklad neobúvajú kožené topánky, ženy sa nelíčia mejkapom a pod.

V Izraeli má Jom Kipur charakter dňa, kedy sa zastaví verejný život.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.