Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. október 2016

Hurikán Matthew postupuje pozdĺž východného pobrežia Spojených štátov

Silný hurikán Matthew prešiel v noci nadnes cez oblasť amerického štátu Florida, odkiaľ úrady hlásia štyri obete.

Hurikán aktuálne postupuje pozdĺž štátu Georgia a blíži sa k oblastiam Južnej Karolíny. Útvar postupne stráca na sile, naďalej ho však sprevádza silný vietor a lejaky, ktoré spôsobujú záplavy.

Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) zaradilo hurikán Matthew po príchode na Floridu na východnom pobreží USA do druhej kategórie, sprevádzal ho ustálený vietor s rýchlosťou 165 kilometrov za hodinu. Dnes nadránom miestneho času sa oko hurikánu nachádzalo zhruba 130 kilometrov juho-juhozápadne od ostrova Hilton Head v Južnej Karolíne. Útvar sa pohyboval severným smerom s rýchlosťou 19 kilometrov za hodinu.

Podľa najnovšej štatistky si prechod hurikánu Matthew ostrovnou krajinou Haiti vyžiadal najmenej 870 obetí na životoch. Živel následne postupne slabol z pôvodnej štvrtej, druhej najvyššej kategórie podľa Saffirovej-Simpsonovej stupnice.

V oblasti floridského mesta Jacksonville úrady evakuovali pol milióna ľudí, evakuácia sa konala aj v pobrežných častiach štátu Georgia. Matthew zasiahol Floridu s rýchlosťou vetra 195 kilometrov za hodinu. Výpadok elektriny postihol v štátoch Florida, Georgia a Južná Karolína asi 1,5 milióna ľudí.

Miestne aerolínie zrušili kvôli hurikánu tisíce letov.

Územie amerického štátu Južná Karolína zasiahne dnes ráno miestneho času a neskôr v priebehu dňa ho očakávajú aj úrady štátu Severná Karolína.

V súvislosti s hurikánom stav ohrozenia vyhlásili v amerických štátoch Georgia, Južná Karolína a Severná Karolína. Táto situácia umožňuje rýchle čerpanie finančnej pomoci z federálnych zdrojov.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.