Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. október 2016

Hurikán Matthew si na Haiti vyžiadal najmenej 264 obetí a veľké materiálne škody

OSN už medzičasom informovala, že pre chudobné Haiti môžu byť dôsledky vyčíňania hurikánu Matthew najvážnejšie od ničivého zemetrasenia z roku 2010. 

Hurikán Matthew počas prechodu ponad Haiti spôsobil smrť 264 ľudí. Informovala o tom spravodajská spoločnosť BBC s odvolaním sa na miestnu vládu, ktorá predtým uvádzala 140 obetí na životoch.

Len v meste Roche-a-Bateau na juhu polostrova prišlo o život 50 ľudí. Pátranie po zranených a prípadných obetiach pokračuje. Úrady pripúšťajú, že počet obetí sa môže zvýšiť.

Väčšinu obetí a zranených na Haiti hlásia z miest a dedín na južnom pobreží. Mnohých ľudí usmrtili padajúce stromy, vetrom unášané predmety alebo rozvodnené rieky. Podľa úradov v provincii Sud živel zrovnal so zemou alebo poškodil 30.000 domov. V najväčšom meste Haiti, v Jeremie, je zničených 80 percent budov.

Podľa úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí sa na Haiti v núdzi ocitlo 350.000 ľudí. Podľa hovorkyne Amerického Červeného kríža Suzy DeFrancisovej je momentálne prioritou sfunkčnenie telefónnej siete a distribúcia pomoci pre obyvateľstvo. V obave pred vypuknutím epidémie cholery začne Červený kríž s distribúciou tabliet na čistenie vody. 

OSN už medzičasom informovala, že pre Haiti, ktoré je najchudobnejšou krajinou na západnej pologuli, môžu byť dôsledky vyčíňania hurikánu Matthew najvážnejšie od ničivého zemetrasenia z roku 2010. 

Kvôli hurikánu preložili na Haiti aj voľby, ktoré sa mali konať 9. októbra.  

Americká meteorologická služba informovala, že Matthew zosilnel na hurikán štvrtej kategórie - druhej najvyššej podľa Saffirovej-Simpsonovej stupnice - a blíži sa k pobrežiu amerického štátu Florida.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.