Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. október 2016

Nobelovu cenu za chémiu získali traja molekulárni vedci

Nobelovu cenu za chémiu za rok 2016 získali Jean-Pierre Sauvage, James Fraser Stoddard a Bernard L. Feringa za "konštrukciu a syntézu molekulárnych strojov". Oznámila to dnes v Štokholme Kráľovská švédska akadémia.

Sauvage pôsobí na univerzite v Štrasburgu, Stoddart na Northwestern University v Evanstone v americkom štáte Illinois a Feringa na univerzite v holandskom meste Groningen.
      

Vlani získala Nobelovu cenu za chémiu trojica vedcov Tomas Lindahl (Švédsko), Paul Modrich (USA) a Aziz Sancar (USA) za objav mechanizmu opráv DNA.
      

Doteraz v Štokholme oznámili nositeľov Nobelovej ceny v kategóriách fyziológia/medicína a fyzika. Verejnosť sa tento týždeň ešte dozvie mená laureáta prestížnej ceny v kategórii literatúra a meno nositeľa Nobelovej ceny za mier. Na budúci pondelok bude známy laureát v kategórii ekonómia.
 

Inzercia

Odporúčame

Ministerstvo školstva bude v budúcom roku hospodáriť s vyšším rozpočtom

Ministerstvo školstva bude v budúcom roku hospodáriť s vyšším rozpočtom

Ministerstvo školstva bude v budúcom roku hospodáriť s väčším balíkom peňazí než v tomto roku. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na rok 2017, ktorý dnes schválila vláda. Rezort školstva bude mať k dispozícii celkovo sumu približne 1,43 miliardy eur, čo predstavuje oproti roku 2016 nárast približne o 207 miliónov eur (16,9 percenta). Prostriedky zo štátneho rozpočtu predstavujú 1,24 miliardy eur a prostriedky zo štrukturálnych fondov vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu sú v sume 191 miliónov eur.

Delegáciu na summite Európskej rady povedie premiér Fico

Delegáciu na summite Európskej rady povedie premiér Fico

Slovenskú delegáciu na nadchádzajúcom summite Európskej rady, ktorý sa bude konať 20. a 21. októbra v Bruseli, povedie premiér Robert Fico. Hovoriť sa na ňom bude najmä o migrácii, obchodných vzťahoch EÚ a vonkajších vzťahoch. Účasť slovenskej delegácie dnes schválila vláda.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.