Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. október 2016

Športový arbitrážny súd znížil trest pre Šarapovovú na 15 mesiacov

Ruská tenistka Maria Šarapovová sa môže vrátiť na dvorce už koncom apríla 2017. Športový arbitrážny súd (CAS) v utorok zredukoval jej dvojročný trest od Medzinárodnej tenisovej federácie ITF o deväť mesiacov.

Šarapovová tak bude pykať za užitie nepovolenej látky meldónium 15 mesiacov. Dopingovým testom neprešla na úvodnom grandslamovom podujatí roka Australian Open. V marci jej preto dočasne zastavili činnosť a hrozil jej až štvorročný trest. Nakoniec dostala od ITF polovičný. Trest jej začal plynúť spätne od 26. januára 2016.

"Súd zistil, že sa dopustila porušenia antidopingových pravidiel, ale keďže nešlo o ich významné porušenie, trest vo výške 15 mesiacov je primeraný," zdôvodnil CAS svoje rozhodnutie. Šarpovová tak bude môcť opäť hrať od 26. apríla 2017.

Meldónium je na zozname zakázaných substancií od 1. januára 2016. Päťnásobná grandslamová šampiónka to podľa vlastných slov nezaregistrovala, keďže sa vraj nedostala k žiadnemu varovaniu od ITF. Navyše liek, ktorý užívala, poznala pod menom Mildronat.

Šarapovová argumentovala, že meldónium užívala zo zdravotných dôvodov. Liek obsahujúci podpornú látku údajne brala desať rokov. Svoju chybu čiastočne priznala, no vyhlásila, že ITF nespravila "primerané kroky, aby informovala o zmene vo svojich dopingových pravidlách".

Inzercia

Odporúčame