Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. október 2016

Analytici agentúry S&P predpovedajú vzostup ruskej ekonomiky

„Počítame s tým, že sa Rusko dostane do rastového trendu. V nasledujúcich troch rokoch by jeho hrubý domáci produkt mal rásť priemerne o 1,6 %," tvrdia analytici Standard & Poor’s.

Rusko sa vrátilo na svetovú scénu. Informoval o tom v analýze nemecký spravodajský kanál N24. Návrat je viditeľný nielen v americkej kampani k prezidentským voľbám, ale najmä v sýrskom konflikte. Bez Kremľa sa tam nič nepohne vpred.

Rusko prekonáva aj svoju hospodársku krízu, hoci cena ropy na svetovom trhu zostáva pod 50 USD (44,80 eura) za barel (barel = 159 litrov) Prekonanie tejto hranica sa nedá očakávať v dohľadnom čase. Zdá sa však, že sa prezidentovi Vladimirovi Putinovi podarilo znížiť závislosť krajiny na vývoze surovín.

Po dvoch rokoch recesie sa očakáva rast ruskej ekonomiky. Od poklesu devízových rezerv, ktoré sa vlani na jar dostali pod 355 miliárd USD, sa teraz vyšplhali takmer na 400 miliárd USD. Do krízy vstupovala Moskva po vyhlásení medzinárodných sankcií za obsadenie Krymu s rezervami 494 miliárd USD.

Rast rezerv znížil riziko bankrotu Ruska. Z jeho pravdepodobnosti 40 ku 100 vlani na jar, na súčasných 12 ku 100. Tento vývoj neušiel pozornosti hráčom na devízových trhoch.

Rubeľ v tomto roku posilnil voči americkému doláru o takmer 14 %. Hodnota akcií na moskovskej burze vzrástla priemerne takmer o 13 %.

Moskve sú lepšie naklonené aj ratingové agentúry. Najvplyvnejšia z nich, Standard & Poor’s (S & P), nedávno zmenila výhľad krajiny z negatívneho na stabilný. „Počítame s tým, že sa Rusko dostane do rastového trendu. V nasledujúcich troch rokoch by jeho hrubý domáci produkt mal rásť priemerne o 1,6 %". Tým odôvodnili analytici agentúry, prečo zmenili výhľad krajiny. Dodali, že napriek tlaku na rast rozpočtových výdavkov môže zostať jej celková zadlženosť na nízkej úrovni. Ak sa bude ekonomike dariť, Kremeľ môže dúfať, že sa jeho celková bonita zvýši a dostane sa zo špekulatívneho pásma. S & P oceňuje ruskú úverovú dôveryhodnosť stupňom BB+, ktorý znamená, že je o jednu priečku v špekulatívnom pásme.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.