Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2016

Hazardné hry obmedzili už aj v Galante

Galanta sa pridala k tým mestám na Slovensku, ktoré obmedzili hazard na svojom území. Mestskí poslanci na svojom štvrtkovom zasadnutí schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré obmedzuje hazard na území mesta Galanta.

Za prijatie tohto všeobecne záväzného nariadenia hlasovalo všetkých osemnásť prítomných poslancov napriek tomu, že mesto príde ročne zhruba o 190.000 eur.

"Odo dňa účinnosti tohto VZN nebudú môcť Mestský úrad v Galante a Ministerstvo financií SR vydávať nové licencie na prevádzkovanie určených hazardných hier. Ostatné budú platiť až do skončenia platnosti vydanej licencie," skonštatoval na rokovaní zastupiteľstva primátor Peter Paška. Prvé automaty by mali zmiznúť z mesta koncom budúceho roka.

"Poslanci si vypočuli hlas občanov. V mestskom zastupiteľstve nikto nebol proti všeobecne záväznému nariadeniu a tak 18 poslancov jednomyseľne hlasovalo za prijatie nariadenia. Ďakujeme všetkým poslancom, primátorovi a viceprimátorovi za pokojnú diskusiu a ich hlasovanie v prospech ľudí," uviedla aktivistka iniciatívy Olinca Jablončíková.

Podľa slov ďalšieho člena akcie Antona Chromíka na rokovaní sa zúčastnili aj zástupcovia hracieho priemyslu. "Zastupiteľstvo umožnilo diskusiu a predloženie argumentov oboch strán, ktorú uzatvorili poslanci hlasovaním. Oceňujeme, že rovnocenný priestor dostali obe strany a hlavne, že poslanci umožnili aj vystúpenie dobrovoľníka, ktorý sám podľahol tejto závislosti. Z jeho svedectva vyplynulo, aká nevyhnutná je prevencia. Aj keď nie sme naivní a hazard sa týmto zákazom iba obmedzí, predsa len veríme, že sa tým zachráni viacero životov," konštatoval Chromík.

Ako iniciátor boja proti hazardu Peter Beňa povedal, cestou je prevencia a znižovanie dostupnosti. "Znížením dostupnosti a prevenciou klesne počet vzniku závislých. Oceňujeme, že koncom budúceho roka zmiznú z mesta Galanta prvé automaty," dodal.

Petícia za zastavenie hazardu v meste bola doručená na Mestský úrad v Galante v polovici marca tohto roka. Tvorilo ju 260 petičných hárkov so 4850 podpismi od občanov mesta Galanta s vekom minimálne 18 rokov, čo predstavovalo k dátumu predloženia petície 37,58 percenta z 12.907 oprávnených obyvateľov mesta. Tým bol prekročený zákonom predpísaný percentuálny podiel (30 percent), ktorý je potrebný na to, aby sa petičný výbor mohol domáhať prijatia všeobecne záväzného nariadenia.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.