Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2016

Merkelová verí, že situácia okolo Deutsche Bank sa vyvinie pozitívne

Situácia banky sa zhoršila po tom, ako americké ministerstvo spravodlivosti začalo od nej požadovať zaplatenie 14 miliárd USD s cieľom uzavrieť spor okolo jej predaja cenných papierov krytých hypotékami v období pred finančnou krízou.

Cena akcií nemeckej banky Deutsche Bank klesla aj včera, keďže nemecká kancelárka Angela Merkelová stále nedala najavo, že by vláda mohla banke pomôcť pri riešení jej problémov v Spojených štátoch. Informovala o tom agentúra AP.

Ako Merkelová pre novinárov v súvislosti s problémami najväčšej nemeckej banky, ktorej v USA hrozí vysoká pokuta, uviedla, "prirodzene očakávame, že veci sa nakoniec vyvinú pozitívne, aj keď sa objavili určité dočasné ťažkosti". Odmietla ale uviesť, či je ochotná do prípadu vstúpiť a pomôcť banke situáciu zmierniť.

Cena akcií následne klesla o 2,9 % na 10,22 eura/akcia na nové historické minimum, neskôr sa však čiastočne zotavila. V pondelok (26. 9.) klesla o 7,5 % po tom, ako týždenník Focus zverejnil informácie, že Deutsche Bank sa obrátila na nemeckú vládu so žiadosťou o pomoc, Merkelová ale pomoc zo strany štátu pred konaním parlamentných volieb odmietla. Parlamentné voľby sa v Nemecku budú konať v septembri budúceho roka. Zároveň podľa týždenníka kancelárka zamietla aj akúkoľvek diplomatickú intervenciu v prospech banky v súvislosti s jej právnymi spormi v USA.

Banka však správy týždenníka Focus o požiadaní nemeckej vlády o pomoc poprela. Ako povedal šéf tlačového oddelenia Deutsche Bank Jörg Eigendorf, výkonný riaditeľ banky John Cryan "v žiadnom prípade" kancelárku nežiadal ani o finančnú pomoc, ani o intervenciu v spore s americkým ministerstvom spravodlivosti.

Situácia banky sa zhoršila po tom, ako americké ministerstvo spravodlivosti začalo od nej požadovať zaplatenie 14 miliárd USD (12,48 miliardy eur) s cieľom uzavrieť spor okolo jej predaja cenných papierov krytých hypotékami v období pred finančnou krízou. Sumu potvrdila samotná Deutsche Bank.

Požiadavka ministerstva výrazne presahuje očakávania banky aj mnohých investorov. Je možné, že konečná suma bude nižšia, ak by ale dosiahla uvedenú hodnotu, bola by to výrazná záťaž pre financie nemeckej banky a znamenala ďalšie zníženie dôvery investorov v inštitúciu.

Deutsche Bank požadovanú sumu zaplatiť nemieni. Ako uviedla, očakáva, že rokovania s americkou stranou povedú k podobným výsledkom, k akým dospeli iné banky. Tie museli zaplatiť podstatne nižšie čiastky.

Inzercia

Odporúčame

Zomrel bývalý izraelský prezident Šimon Peres

Zomrel bývalý izraelský prezident Šimon Peres

Exprezident a laureát Nobelovej ceny za mier z roku 1994 bol dlhodobo rešpektovanou osobnosťou izraelskej politiky, jedným z najobdivovanejších symbolov krajiny a posledným živým spojivom so zakladateľmi štátu.

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.