Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. september 2016

Podľa šéfa Axel Springer odchod z EÚ Britániu zatraktívni

Odchod Británie z Európskej únie (EÚ) by mohol krajinu v očiach investorov zatraktívniť, domnieva sa Mathias Döpfner, šéf nemeckej mediálnej skupiny Axel Springer.

Zároveň odmietol prognózy niektorých ekonómov, že odchod Británie z EÚ povedie k odlevu kapitálu. Informovala o tom agentúra DPA.

Döpfner v rozhovore pre britský denník The Financial Times povedal, že v krátkodobom horizonte môže Británia, v dôsledku rozhodnutia opustiť Európsku úniu, utrpieť určité finančné straty, "ale do troch až piatich rokov bude podľa neho na tom lepšie, než kontinentálna Európa".

Nie je totiž vylúčené, dodal Döpfner, že niektorých investorov odradí "Európska únia postupne sa transformujúca na transferovú úniu," v ktorej bohatšie štáty podporujú tie chudobnejšie. Na druhej strane, Británia sa pravdepodobne začne posúvať smerom "k modelu viac orientovanému na voľný trh".

"Ak sa Británii podarí vytvoriť alternatívu, potom očakávam, že bude veľmi atraktívna," dodal Döpfner.

Iní nemeckí, ale aj ďalší analytici však predpokladajú, že brexit by skôr mohol investorov donútiť začať sa obzerať niekde inde. Nedávny prieskum, ktorý uskutočnila Nemecká priemyselná a obchodná komora, ukázal, že viac než tretina nemeckých firiem s aktivitami v Británii plánuje v prípade brexitu zredukovať v ostrovnej krajine svoje investície a približne 26 % firiem oznámilo, že by v krajine pristúpilo k zníženiu počtu pracovných miest.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.