Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2016

Zomrel Jozef Ďurček, bývalý rektor Katolíckej univerzity

Krátko po Tadeuszovi Zasępovi zomrel ďalší rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Zomrel Jozef Ďurček, bývalý rektor Katolíckej univerzity

Vo veku 86 rokov zomrel v stredu Jozef Ďurček, bývalý rektor a emeritný profesor Katolíckej univerzity v Ružomberku. Zádušná svätá omša spojená s rozlúčkou so zosnulým sa uskutoční v pondelok 26. septembra 2016 o 13. hodine v Katedrále svätého Šebastiána v Bratislave (Krasňanoch).


Prezident Rudolf Schuster vymenoval profesora Jozefa Ďurčeka za rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku v roku 2002. Foto - Pavel Neubauer.

Jozef Ďurček sa narodil 31. januára 1930. V septembri 1954 ukončil vysokoškolské štúdia na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v odbore fyzika, špecializácia vysokofrekvenčná a vákuová fyzika. V roku 1961 obhájil kandidátsku dizertačnú prácu na FÚ ČSAV v Prahe, v odbore experimentálna fyzika a v roku 1969 sa v tomto odbore i habilitoval na PrF UK v Bratislave. V roku 1993 inauguroval na Elektrotechnickej fakulte SVŠT na profesora v odbore fyzika kondenzovaných látok a akustika.

Na Prírodovedeckej fakulte UK sa vedecky orientoval na vysokofrekvenčné a rádiospektroskopické vyšetrovanie látok a z tejto problematiky po absolvovaní ašpirantského štúdia aj konal prednášky na odbornom štúdiu fyziky. Okrem toho viedol aj laboratórne cvičenia na učiteľskom štúdiu fyziky a prednášal kurz fyziky pre chemikov. Od roku 1962 pôsobil na vtedajšej VŠDS v Žiline, kde sa podieľal na vybudovaní špecializovaných laboratórií pre ultrazvukový výskum látok a bol zodpovedným riešiteľom štátnych výskumných úloh z uvedenej problematiky. Od roku 1985 pôsobil v komisii pre modernizáciu fyziky pri UV JČSMF a viedol kolektív v rámci rovnomennej štátnej výskumnej úlohy. Na VŠDS prednášal základný kurz fyziky na viacerých fakultách a vybrané kapitoly z fyziky na Elektrotechnickej fakulte.

Prečítajte si aj
Garant ľudskosti na Katolíckej univerzite Zdieľať

Profesor Ďurček aktívne pracoval vo vedeckých spoločnostiach JSMF a SFS. Jeho práca bola ocenená vyznamenaním za pedagogickú prácu a čestným členstvom v oboch spoločnostiach. Jeho prácu ocenila medailou i MFF UK a SAV mu v r. 1990 udelila plaketu Dionýza Ilkoviča za rozvoj fyzikálno-chemických vied. V rámci vedeckých spoločností sa profesor Ďurček podieľal na organizácii viacerých medzinárodných i domácich vedeckých konferencií. Vo výskumnom kolektíve, ktorý viedol 5 spolupracovníkov obhájilo KDP, traja sa habilitovali a dvaja aj úspešne inaugurovali z fyziky kondenzovaných látok a akustiky.

Publikoval 13 prác v zahraničných časopisoch a zborníkoch, 29 prác v domácich časopisoch a zborníkoch. Je spoluautorom piatich autorských osvedčení a autorom resp. spoluautorom dvoch učebných textov. Na publikované práce bolo 19 citácií v zahraničných časopisoch uvedených v citačnom indexe. Od roku 1985 pôsobil v Ružomberku na PI sv. Ondreja, neskôr KPF sv. Ondreja a venoval sa organizačnej práci pri zakladaní a profilácii fakulty na ktorej bol do konca roku 1998 dekanom. V rokoch 2001 - 2004 bol rektorom Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde pôsobil aj ako emeritný profesor.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.