Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. september 2016

Garant ľudskosti na Katolíckej univerzite

Viac ako vedomosťami, titulmi alebo postavením odzbrojoval profesor Tadeusz Zasępa ľudí svojou nefalšovanou človečinou.
Garant ľudskosti na Katolíckej univerzite

Tadeusz Zasępa zomrel po dlhotrvajúcej chorobe v nedeľu 18. septembra v Ružomberku. (Foto: TASR/Martin Buzna)

Ako bývalí študenti si netrúfame hodnotiť jeho manažérske schopnosti ani vzťahy v akademickom či cirkevnom prostredí. Chceme sa skôr podeliť o to, ako sme ho vnímali my, vtedy obyčajní študenti.

Keď sme začali študovať na Katolíckej univerzite, ešte nebol rektor. Učil na katedre žurnalistiky.

Jeho prednášky mali viacero zvláštností. Prišlo nám veľmi sympatické, ako sa niekedy v strede vety zasekol a hľadal slovenský ekvivalent slova, čo mal na jazyku. Pre tých desať jazykov, čo vedel, sa mu neraz do vety natlačil taliansky či anglický výraz. Bolo to milé.

Študentom nosil na prednášky poľské krowky. Boli jedným zo symbolov jeho charizmy, tak ako jeho spev piesne Slovensko moje, otčina moja. 

K téme:
Kto bol bývalý rektor Katolíckej univerzity Tadeusz Zasępa Zdieľať

Na slovenské pomery nebol klasický profesor, pre ktorého by boli študenti len inventárne čísla. Nedržal si od nich zbytočný odstup. Bol naozaj prístupný a neskutočne uvoľnený. A nielen na prednáškach, ktoré nezaťažoval formalizmami. Bol profesorom, ktorý viac ako vedomosťami, titulmi alebo postavením odzbrojoval ľudí svojou nefalšovanou človečinou.

Veľmi bezprostredný bol aj mimo prednáškových miestností a učební, pustil sa do rozhovoru s hocikým. Povieme to priamo: keď vás ráno vo vestibule fakulty pozdraví garant vášho študijného odboru ako prvý, zapamätáte si to.

Aj neskôr, keď bol už rektorom, nedržal si študentov zbytočne od tela. Prijímal ich a počúval. Vieme o tom, že svojich zamestnancov poznal a oslovoval po mene, nemal problém si k nim prisadnúť na obede.

Inzercia

Autorom videa je OZ Kampanila, Titulok videa odkazuje na životné motto prof. Zasepu, podľa ktorého je pomenovaná aj kniha rozhovorov s ním.

Bol veľký optimista. Dokonca aj v ťažkých časoch, keď ho dvakrát odvolával akademický senát, bral veci s nadhľadom. Mal veľkú dôveru v ľudí a v projekt Katolíckej univerzity.

Pri svojom prvom zvolení za rektora v apríli 2008 povedal, že univerzita musí formovať dobrých a múdrych ľudí. Že jedno z toho nestačí. Mal pravdu, hoci iste sám pocítil, aké náročné je riadiť univerzitu, ktorá chce tento cieľ dosiahnuť.

Napriek vzdelaniu a medzinárodnému renomé bola jeho autorita medzi študentmi o niečom inom než o tituloch a intelekte. A v tom bol jeho najväčší prínos.

Profesor Zasępa dal totiž Katolíckej univerzite niečo, čo nenahradia žiadne granty či akreditácie. Kus dobroty a ľudskosti.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Pristaneme na Hudsone

Pristaneme na Hudsone

Prečo „zázrak na rieke Hudson“ v novom filme Clinta Eastwooda „Sully“ nebol nehodou.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.