Od založenia Slovenskej národnej rady prešlo 168 rokov
TASR pri príležitosti nadchádzajúceho pamätného dňa prináša materiál o vzniku SNR.
V júli revolučného roku 1848 poprední predstavitelia slovenského národnopolitického hnutia začali pripravovať prvé ozbrojené povstanie Slovákov. Koncom augusta a začiatkom septembra sa všetci jeho hlavní organizátori stretli vo Viedni. V novovznikajúcom zbore dobrovoľníkov, ktorý mal tvoriť jadro povstaleckých ozbrojených síl, boli okrem Slovákov aj príslušníci iných národov. Spomedzi nich najväčšiu skupinu predstavovali študenti z Čiech a Moravy, ktorých charakterizovala príkladná disciplína a spoľahlivosť.
Ústredím národnooslobodzovacieho boja sa stala Slovenská národná rada (SNR) ako vôbec prvý národnopolitický orgán Slovákov. SNR verejne vystupovala už od začiatku septembra 1848, hoci ešte nebola oficiálne ustanovená. Známe sú vyhlásenia členov SNR spred 15. septembra k obyvateľstvu Viedne, Bratislavy, uhorským Rusínom, českým, moravským, slovenským, talianskym i rumunským vojakom.
Okolo 15. septembra sa SNR obrátila s výzvami k Slovákom a slovenským kňazom aj učiteľom. Požiadala ich, aby podľa vzoru Chorvátov a Srbov povstali proti maďarskej nadvláde za slobodu v rámci rakúskej ríše. Kňazi a učitelia sa mali v boji postaviť na čelo národa.
Oficiálne bola SNR ustanovená 16. septembra vo Viedni na zhromaždení približne 200 organizátorov povstania a príslušníkov zboru. Prítomní, až na dvoch, uznali SNR ako dočasnú najvyššiu slovenskú politickú a vojenskú reprezentáciu a zložili prísahu. Politickými predstaviteľmi SNR boli Jozef Miloslav Hurban, Ľudovít Štúr a Michal Miloslav Hodža. Za jej vojenských členov zvolili Bedřicha Bloudka, ktorý sa stal vojenským veliteľom zboru, a Františka Zacha, náčelníka štábu. Tajomníkmi SNR boli Bohuš Nosák a Daniel Jaroslav Bórik. Českí vojenskí velitelia sa podriadili politickému vedeniu SNR.
Dobrovoľnícky zbor opustil Viedeň 17. septembra. Pozostával asi z 300 mužov, pričom Slováci v ňom tvorili menšinu. Pri prechode moravských hraníc zbor posilnilo asi 150 ďalších mužov. Na Slovensko ozbrojená jednotka dorazila 18. septembra. Pridávali sa k nej miestni obyvatelia, čím sa zbor rozrástol na niekoľko tisíc mužov.
V Myjave na verejnom zhromaždení 19. septembra 1848 SNR vypovedala poslušnosť maďarskej vláde a jej miestnym vrchnostiam a vyzvala slovenský ľud na celonárodné povstanie. Prvá SNR zasadala v dome Anny Koléniovej, na ktorom viala slovenská zástava.
Dobrovoľníkom sa podarilo odzbrojovať postupne vojenské posádky. V oslobodených oblastiach dala SNR na zhromaždeniach ľudu voliť revolučné miestne slovenské orgány, ktoré jej zložili prísahu vernosti.
Po bojoch pri Poriadí 28. septembra 1848 povstalecké jednotky ustúpili za hranice. Na Morave ich odzbrojili cisárski vojaci. Keď v rakúskych politických a vojenských kruhoch nadobudli prevahu kontrarevolučné sily, činnosť SNR bola čoraz obmedzenejšia, až na jeseň 1849 zanikla.
Pri príležitosti 160. výročia vzniku SNR vyhlásili poslanci NR SR v januári rok 2008 za Rok Prvej SNR. Vyhlásením zo 17. septembra 2008 si poslanci NR SR pripomenuli 160. výročie založenia SNR. Konštatovali v ňom, že Prvá SNR položila základy slovenského parlamentarizmu a demokracie, čím prispela k emancipácii slovenského národa a že národné povedomie, úcta k vlastným dejinám a budovanie historických tradícií predstavujú základný predpoklad rozvíjania národnej aj štátnej identity. K nej patrí aj rešpektovanie iných národov, príslušníkov národnostných menšín i demokratických hodnôt. Zo 137 prítomných hlasovalo za vyhlásenie 118 poslancov, 19 poslanci vtedajšieho klubu SMK nehlasovali.
Dnes treba vedieť
Zmeny v ukrajinskej vláde
Minister obrany Reznikov končí, nahradí ho šéf vojenského spravodajstva
„Personálnu politiku diktuje vojna," reagoval na zmeny poslanec vládnej strany Sluha národa Davyd Arachamija.
Pápež František obvinil svojich kritikov zo zneužívania smrti Benedikta XVI.
František v rozhovore s novinármi trval na tom, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.
Od protitankových pušiek, cez delá, až po moderné systémy Javelin. Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský sa s redaktorom Lukášom Krivošíkom rozpráva o dejinách a súčasnosti protitankových zbraní. Spoločne hľadajú odpoveď na otázku, či moderné protitankové zbrane robia v 21. storočí z tanku zastaraný prostriedok na bojisku.
Legendárny český hokejista Jaromír Jágr strelil v českej extralige gól a prekonal rekord Waynea Gretzkého. Podľa neoficiálnej historickej štatistiky, do ktorej sa počítajú zásahy z profesionálnych súťaží i reprezentácie, má 50-ročný Jágr po nedeli na konte celkovo už 1099 gólov. (tasr)
Súhrn víkendových udalostí:
- Severné Slovensko zasiahla snehová kalamita.
- Gröhling nevylúčil povolebnú spoluprácu SaS s Hlasom.
- Kaliňák nevylúčil kandidatúru v predčasných voľbách.
- Situácia na fronte na východe Ukrajiny sa podľa Kyjeva vyostruje.
- Putin mi na začiatku vojny sľúbil, že nedá zabiť Zelenského, tvrdí izraelský expremiér.
- USA zostrelili nad Atlantickým oceánom čínsky špionážny balón.
Vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky obvinil 50-ročného Ukrajinca z vraždy 44-ročnej ženy vo Veľkom Bieli. Obvineného umiestnili do cely policajného zaistenia. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie. (tasr)
Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy
Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.
V dolinách a kotlinách môže teplota v pondelok ojedinele klesnúť pod mínus 20 stupňov Celzia. Súvisí to s presunom tlakovej výše do našej oblasti. SHMÚ upozorňuje, že najvýraznejší pokles teploty nastane v Banskobystrickom kraji, na Gemeri, dolnom Spiši a pod Tatrami. (tasr)
Ukrajinský minister obrany
Kyjev nepoužije nové zbrane dlhého doletu na útoky na ruské územie
Olexij Reznikov tiež poznamenal, že váhanie Západu, čo sa týka dodávky bojových stíhačiek, môže stáť ďalšie životy.
Diaľnicu pod Tatrami sprejazdnili, je tam znížená rýchlosť
Podarilo sa sprejazdniť aj cestu medzi Starou Lesnou a Veľkou Lomnicou a tiež z Vrbova do Žakoviec v Kežmarskom okrese.