Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. september 2016

Slovinec Čeferin nástupcom Platiniho na poste prezidenta UEFA

Novým prezidentom Európskej futbalovej únie (UEFA) sa stal Slovinec Aleksander Čeferin, ktorý na poste nahradil Francúza Michela Platiniho. Rozhodli o tom stredajšie prezidentské voľby na mimoriadnom kongrese UEFA v Aténach.

Štyridsaťosemročný Čeferin uspel v boji s Holanďanom Michaelom van Praagom. Rozhodlo sa už v 1. kole hlasovania, v ktorom bola na víťazstvo potrebná jednoduchá väčšina 28 z 55 hlasov členských krajín. Slovinec dostal od delegátov 42 hlasov, prezident Holandského futbalového zväzu 13.
      

Šéf Slovinského futbalového zväzu (NZS) doslúži funkčné obdobie Michela Platiniho do marca 2019 a stane sa viceprezidentom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Podporu novému prezidentovi UEFA vyjadril už skôr aj Slovenský futbalový zväz.
      

"Ďakujem za vašu fantastickú podporu. Je to pre mňa veľká česť. Celé Slovinsko je teraz hrdé a dúfam, že raz budete na mňa hrdí aj vy. Ďakujem," povedal v prvej reakcii nový prezident.
      

Platini dostal vlani trest na osem rokov od etickej komisie FIFA za porušenie pravidiel pri netransparentnom finančnom prevode dvoch miliónov švajčiarskych frankov z roku 2011 od bývalého šéfa federácie Josepha Blattera. Po odvolaniach mu dištanc skrátili na štyri roky.
      

Čeferin je siedmym šéfom riadiaceho orgánu kontinentálneho futbalu od roku 1954. Slovinský právnik v krátkom prejave ešte pred samotnými voľbami delegátom povedal: "Zodpovednosť je môj kompas. Chcem zaviesť rovnováhu medzi všetkými stranami, kde každý bude zainteresovaný a nik nebude vylúčený."
      

Nový Platiniho nástupca bol jasným favoritom. Pred voľbou ho podporili škandinávske krajiny a silné zázemie mal aj v rámci zväzov východnej Európy. Svoje hlasy mu sľubili aj prezidenti vplyvných futbalových federácií z Nemecka, Francúzska, Ruska, Portugalska a Talianska. Už pred voľbami vyhlásil, že presadí, aby EURO 2024 zorganizovala iba jedna krajina. Tiež sa postavil na stranu menších európskych zväzov, ktorým sa napáčia najnovšie zmeny v prerozdeľovaní miesteniek do prestížnej Ligy majstrov. Kluby združené v Európskej klubovej asociácii (ECA) totiž UEFA pohrozili, že si založia vlastnú Superligu, od nej nezávislú. Najbohatšie kluby využili situáciu pri suspendácii Platiniho a presadili si garanciu štyroch priamych miesteniek v skupine LM pre štyri najlepšie súťaže na kontinente - Premier League, Primera Division, Bundesligu a Seriu A. Zvyšok Európy si tým pádom rozdelí len 16 miest.

      Zoznam prezidentov UEFA:
      22.6.1954 - 17.4.1962 Ebbe Schwartz (Dánsko)
      17.4.1962 - 7.7.1972  Gustav Wiederkehr (Švajčiarsko)
      7.7.1972 - 15.3.1973  Sándor Barcs (Maďarsko, dočasný prezident)
      15.3.1973 - 12.8.1983 Artemio Franchi (Taliansko)
      12.8.1983 - 19.4.1990 Jacques Georges (Francúzsko, dočasný prezident)
      19.4.1990 - 26.1.2007 Lennart Johansson (Švédsko)
      26.1.2007 - 9.5.2016  Michel Platini (Francúzsko)
      od 14.9.2016 Aleksander Čeferin (Slovinsko)

Inzercia

Odporúčame

Pápež si uctil francúzskeho kňaza Hamela a naznačil, že smeruje k svätosti

Pápež si uctil francúzskeho kňaza Hamela a naznačil, že smeruje k svätosti

Pápež František dnes počas omše označil francúzskeho katolíckeho kňaza Jacqua Hamela, ktorého pri oltári v jeho kostole zabili militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), za mučeníka. Pápež naznačil, že kňaz je na ceste k svätosti. A zároveň vyzval všetkých veriacich, aby mali odvahu odsúdiť takéto zabíjanie ako "satanské".

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.