Zástupca šéfredaktora denníka Postoj Jozef Majchrák s redaktorom Michalom Magušinom hodnotia krok vlády smerom k lekárskym odborárom, komentujú posledné tohtoročné rokovanie parlamentu, limity vedenia Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom, ale aj Roberta Fica v Brazílii a aktuálnu situáciu v Sýrii.
Vládna koalícia v stredu presadila zákonnú páku na výpovede lekárov. Ak by sa s odborármi do konca roka nedohodla, aj lekári vo výpovediach by po vyhlásení mimoriadnej situácie museli zostať v nemocniciach, inak by im hrozilo ročné väzenie. Hoci si komentátori vedia predstaviť aj menej drakonické riešenie, kroku vlády rozumejú.
„LOZ už dvakrát porazil vlády na hlavu, úplne so všetkým, preto rozumiem, že chcú vyskúšať niečo iné. Otázkou je, do akej miery bude tento zákon iba nátlakovým nástrojom pri rokovaniach a do akej miery sa využije, keď nastane krízová situácia,“ hovorí Michal Magušin.
Ak sa vláda s odborármi nedohodne, na konci dňa si to podľa neho odnesie najmä pacient, ktorý je rukojemníkom rokovaní. „Lekárski odborári sa môžu hnevať, ale naozaj si berú pacientov za rukojemníkov svojich požiadaviek,“ súhlasí aj Jozef Majchrák, ktorý pritom požiadavkám lekárov rozumie.
„Vždy tieto zásadné konflikty odborárov s vládou vznikajú vtedy, keď ide o peniaze. Nech odborári spravia protest bez platovej požiadavky. Vtedy to pre mňa bude dôveryhodné, že naozaj bojujú za reálnu reformu zdravotníctva so všetkými dôsledkami,“ komentuje Magušin a pýta sa šéfa odborov Petra Visolajského, prečo vstupuje do radikálneho sporu s vládou iba vtedy, keď ide o zvyšovanie platov.
Ustáli by lekári vo výpovediach aj vyhlásenie mimoriadnej situácie? Čo hrá Ficovi do kariet? Prečo minister Šaško nemá žiadnu verbálnu podporu premiéra? A môže vláda tento spor politicky vyhrať?
Dvaja poslanci Hlasu Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš v stredu hlasovali proti návrhu vlastného ministra zdravotníctva. S ďalšími dvomi kolegami Malatincom a Ferenčíkom ho dokonca obišli, keď rokovali s odborármi a snažili sa zjemniť jeho návrh, aby lekárom vo výpovediach po Novom roku nehrozilo väzenie, ale len pokuta. Čo sa to deje v Hlase?
„Samuel Migaľ prešiel do otvorenej rebélie a ide si svoje,“ komentuje situáciu Magušin, podľa ktorého využíva vážnosť situácie. Myslí si, že o ďalšom vývoji v Hlase sa rozhodne na februárovej schôdzi. „Ak na nej budeme vidieť podobný obraz ako teraz, tak je to veľmi hlboká kríza, z ktorej sa bude dať vyjsť už len veľmi ťažko.“ Vzburu migaľovcov pokladá už za vážnejšiu ako pri huliakovcoch. Majchrák to vidí podobne.
„Fico dianie v koalícii od začiatku podceňuje, už Huliaka podcenil. Nie je to ešte úplná katastrofa, ale určite je to niečo, čo musí okamžite riešiť,“ tvrdí Majchrák, podľa ktorého len dvojmesačná parlamentná prestávka napätie nevyrieši.
„V Hlase je problém, ktorý už má aj celá koalícia. Že to zašlo až tak ďaleko, je signál, že Šutaj Eštok nezvláda svoju pozíciu predsedu strany.“ Líder Hlasu podľa Magušina čaká, že problém vyrieši prezident Peter Pellegrini, hoci už ani on nevie dianie v strane ovplyvniť tak, ako by chcel.
Prečo si Majchrák myslí, že sa premiér Fico dohodne skôr s huliakovcami, než vyrieši situáciu v Hlase? Ako migaľovci zvyšujú cenu Huliaka? A želá si opozícia, aby Ficovo trápenie trvalo čo najdlhšie?
V závere diskusie sa komentátori venujú aj Ficovej ceste do Brazílie, hovoria, prečo premiéra baví už viac geopolitika ako domáca politická scéna, ale hodnotia aj bleskový pád režimu prezidenta Bašára Asada v Sýrii. Viac sa dozviete v redakčnom videopodcaste Debata v redakcii.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.