USA hlásia prvý prípad pohlavného prenosu vírusu zika mužom bez príznakov

Americké úrady oznámili v piatok prvý prípad pohlavného prenosu vírusu zika mužom, ktorý nemal príznaky tohto ochorenia.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

V zvyšných 21 prípadoch pohlavného prenosu v USA bol vírus prenesený niekým, kto v určitom okamihu vykazoval príznaky, informovala tlačová agentúra AP.

Správa detailne opisuje prípad muža z Marylandu, ktorý vycestoval do Dominikánskej republiky, kde sa vyskytuje vírus zika. Muž neochorel počas výletu ani po návrate. Jeho sexuálna partnerka, ktorá do Dominikánskej republiky necestovala, však na vírus ochorela a uzdravila sa.

Vírus zika prenášajú najmä komáre. U väčšiny ľudí spôsobuje iba miernu chorobu podobnú chrípke, vírus sa však u novorodencov spája s vážnym poškodením mozgu a mikrocefáliou - nezvyčajne malým vzrastom hlavy. Ohrozené sú preto najmä tehotné ženy.  

Doktori sa domnievajú, že prenos infikovanou osobou bez príznakov je extrémne zriedkavý. Je možné, že majú menšie množstvo vírusu v krvi a v telesných tekutinách a sú menej nákazliví.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA (CDC) odporúča párom používať kondóm počas dvoch mesiacov po tom, ako sa partner bez príznakov vrátil z oblasti výskytu vírusu zika, ak je žena v plodnom veku.      

Marylandský prípad je nezvyčajný, no nezaručuje zmenu tejto rady, povedal doktor John T. Brooks z CDC.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
USA Dominikánska republika
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
Dôležité pred 52 minútami

Volodymyr Zelenskyj oznámil, že novým hlavným veliteľom ukrajinskej armády bude bývalý veliteľ pozemných síl Mychajlo Drapatyj. V tejto funkcii nahradí Olexandra Syrského.

pred 3 hodinami

Futbalisti Slovanu Bratislava zvíťazili v prvom zápase 2. predkola Ligy majstrov na pôde Tbilisi 2:0. Pri súťažnej premiére trénera Yayu Toureho na lavičke „belasých“ skórovali za hostí Andraž Šporar a Alasana Yirajang. Odveta je na programe v stredu 29. júla o 20.15 h na Tehelnom poli.

pred 6 hodinami

Brit obvinený z vraždy bývalej poslankyne Ann Widdecombeovej 21-krát udrel političku kladivom do temena hlavy, uviedol na súdnom pojednávaní prokurátor Kashif Malik. Objasnil, že incident zaznamenala kamera v dome exposlankyne. Útočník zaparkoval auto a vošiel dnu v čase, keď Widdecombeová obedovala. Podozrivý Joshua Kerry údajne prišiel do kuchyne a opýtal sa jej: „Nemáte náhodou bankové karty a preukaz totožnosti?“ Následne ju 21-krát udrel kladivom do hlavy, zvalil zo stoličky na zem, z kabelky jej zobral peňaženku a odišiel, pričom v dome bol približne dve minúty.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť