Summit v Budapešti Fico s Orbánom ako jediní z lídrov vyzvali na zmenu ukrajinskej stratégie

Fico s Orbánom ako jediní z lídrov vyzvali na zmenu ukrajinskej stratégie
Robert Fico a Viktor Orbán. Foto: TASR/DUNA/MTI
Maďarský premiér pred summitom Európskej rady hovoril, že EÚ musí po víťazstve Donalda Trumpa prehodnotiť svoju podporu Kyjevu.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.
Postoj
Postoj

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Slovenský premiér Robert Fico a predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyzvali vo štvrtok na večeri lídrov Európskej únie v Budapešti na zmenu európskej stratégie vo vzťahu k Ukrajine. Podľa predstaviteľov ostatných členských krajín súčasná stratégia funguje, uviedol pre agentúru Reuters vysokopostavený predstaviteľ EÚ, informuje TASR.

Aj ostatní lídri krajín Únie sú si však vedomí, že po nástupe Donalda Trumpa do funkcie amerického prezidenta v januári budúceho roka by mohlo dôjsť k výraznému zníženiu alebo úplnému zastaveniu pomoci USA pre Kyjev. Diskutovali preto o možnostiach, ako by v takomto prípade mali reagovať, uviedli predstavitelia.

Vo videu zverejnenom po summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) Fico povedal, že Slovensko bude proti tomu, aby EÚ prevzala úplnú finančnú zodpovednosť za Ukrajinu, ak USA pod vedením Trumpa obmedzia alebo ukončia svoju pomoc.

Dodal, že Únia musí v najbližšom období začať viac financovať opatrenia určené na boj s nelegálnou migráciou. „Zdôraznil som, že ak máme mať peniaze na Ukrajinu, musíme mať peniaze aj na problémy, ktoré ohrozujú EÚ podstatne viac,“ uviedol Fico.

Na potrebu novej stratégie vo vzťahu k Ukrajine upozornil už pred začiatkom summitu v Budapešti Viktor Orbán. „V Amerike sa zrodilo víťazstvo republikánov, čo pre nás európskych lídrov otvára otázku, či samotná Európa bude schopná udržať vojenskú a finančnú podporu pre Ukrajinu. Sú o tom vážne pochybnosti, takže bude potrebná nová európska stratégia,“ spresnil.

„Američania nebudú vojnu podporovať,“ povedal Orbán pre štátny rozhlas. Podotkol, že Európa nemôže financovať vojnu sama a rastie počet tých, ktorí tvrdia, že by sa EÚ mala prispôsobiť novej situácii. 

Maďarský premiér zároveň vyzval na okamžité prímerie na Ukrajine a následné mierové rozhovory medzi Moskvou a Kyjevom. To rázne odmietol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Pre našich občanov je to veľmi desivá výzva. Najprv prímerie, potom sa uvidí. Kto ste? Umierajú vám deti?“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii v Budapešti, len niekoľko minút po tom, čo Orbán zopakoval svoju výzvu.

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 2 hodinami

Hostia nedeľných diskusných relácií:

  • Politika 24 (JOJ 24): Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)
  • V politike (TA3): Denisa Saková (Hlas-SD), Marián Viskupič (SaS)
  • O 5 minút 12 (STVR): Andrej Danko (SNS), Branislav Gröhling (SaS)
  • Na telo (Markíza): Radomír Šalitroš (nominant Smeru-SD), Igor Matovič (Hnutie Slovensko)

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť