Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. august 2016

Čínska skupina CEFC kupuje ďalší pražský luxusný hotel Mandarin Oriental

Čínskej firme už patrí ďalší 5-hviezdičkový Le Palais Art Hotel na Vinohradoch, ako aj futbalový klub Slavia Praha alebo pivovarnícka skupina Lobkowicz.

Čínska spoločnosť CEFC pokračuje v Česku v rozsiahlych nákupoch. Najnovšie kupuje v Prahe 5-hviezdičkový hotel Mandarin Oriental na Malej Strane, ktorý vybudovali z bývalého dominikánskeho kláštora.

Čínskej firme už v českej metropole patrí ďalší 5-hviezdičkový Le Palais Art Hotel na Vinohradoch, ako aj futbalový klub Slavia Praha alebo pivovarnícka skupina Lobkowicz. Transakciu už posudzuje český Úrad na ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS). Informovali o tom servery E15.cz a iDNES.cz.

"CEFC plánuje vo svojej obchodnej stratégii využiť rýchly rast počtu turistov medzi Čínou a Českou republikou," uviedla viceprezidentka európskej časti skupiny Marcela Hrdá. Hodnotu transakcie nekomentovala.

Lukratívnu nehnuteľnosť vlastnil od roku 2011 prostredníctvom firmy Karmelitská Hotel a jej holandskej matky singapurský holding Hotel Properties Limited. Hotel kupoval aj s dlhom v čase, keď ešte doznievala kríza. Vtedy Ázijčania za bývalý dominikánsky kláštor dali v prepočte okolo 1 miliardy Kč (36,99 milióna eur).

Na cestovný ruch sú naviazané aj ďalšie čínske investície v Česku. Na jar si CEFC za viac než 2 miliardy Kč zabezpečila väčšinový podiel v internetovom predajcovi zájazdov Invia.cz. Zároveň zvýšila podiel v leteckom dopravcovi Travel Service takmer na polovicu. Vďaka tomu získali Číňania nepriamo vplyv aj v Českých aerolíniách. Cieľom expanzie v cestovnom ruchu je vytvorenie komplexnej ponuky služieb pre turistov a podnikateľov z Číny aj celej Ázie.

CEFC, ktorú v Česku zviditeľnil aj niekdajší sociálnodemokratický politik Jaroslav Tvrdík, aktuálne dokončuje ešte ďalšiu transakciu. Očakáva sa, že do konca augusta prevezme strojárne a železiarne Žďas zo Žďáru nad Sázavou.

Inzercia

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.