Ľavicová aliancia Nový ľudový front (NFP) nečakane zvíťazila v predčasných parlamentných voľbách vo Francúzsku pred centristickou koalíciou prezidenta Emmanuela Macrona a stranou Národné združenie (RN).
Žiadna skupina však v parlamente nezískala absolútnu väčšinu. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov druhého kola hlasovania, informuje TASR na základe agentúry AP a denníka Le Monde.
Nový ľudový front podľa týchto výsledkov obsadí v 577-člennej dolnej komore parlamentu, Národnom zhromaždení, 182 kresiel. Macronova koalícia Spolu (ENS) bude mať 168 kresiel a Národné združenie, ktoré po prvom kole viedlo, 143 mandátov.

Predstavitelia ľavice sa tešia z víťazstva vo voľbách. Foto: TASR/AP
Takéto rozloženie síl podľa agentúry AFP znamená pre Francúzsko obdobie novej politickej neistoty. Na absolútnu väčšinu je potrebných 289 kresiel a cesta k nej je tri týždne pred olympiádou v Paríži nejasná.
Pre RN sú výsledky sklamaním po tom, ako pred týždňom v prvom kole volieb skončilo s výrazným náskokom na prvom mieste. Na druhej strane bude mať táto strana v parlamente svoje dosiaľ najväčšie zastúpenie.
Macronovi centristi prišli o desiatky poslancov, darilo sa im však lepšie, než sa očakávalo. Samotný prezident, ktorý vyhlásil predčasné voľby po neúspechu ENS s eurovoľbách, sa k výsledkom zatiaľ verejne nevyjadril.
Jeho kancelária však odkázala, že prezident pred akýmkoľvek ďalším rozhodnutím počká na definitívne zloženie Národného zhromaždenia. To prvýkrát zasadne 18. júla.
Ďalší vývoj je vzhľadom na rozloženie síl ťažké odhadnúť. Podľa jedného zo scenárov by sa ľavica mohla pokúsiť získať podporu centristických síl – buď by vznikla menšinová vláda, alebo veľká koalícia. V takomto prípade by bol Macron zrejme nútený vymenovať premiéra z radov ľavice, píše DPA.
Samotný ľavicový blok je navyše názorovo rozdelený a zaujíma veľmi odlišné postoje k mnohým zásadným politickým otázkam. Ak sa ani jednému táboru nepodarí zostaviť vládu, súčasný kabinet by mohol zostať dočasne vo funkcii alebo by mohla byť vymenovaná úradnícka vláda.
Ľavicový Národný ľudový front je zložený z viacerých strán. Sú v ňom socialisti, zelení, komunisti či radikálne ľavicové Nepoddajné Francúzsko Jeana-Luca Mélenchona, ktoré je najsilnejším subjektom ľavicového bloku.
Francúzsky premiér Gabriel Attal v nedeľu večer v reakcii na výsledky volieb, v ktorých aliancia prezidenta Macrona skončila na druhom mieste, oznámil, že v pondelok ponúkne hlave štátu svoju rezignáciu.
Dodal však, že ak bude jeho rezignácia odmietnutá, je pripravený zostať vo funkcii, pokiaľ to bude potrebné, najmä s odkazom na blížiace sa olympijské hry.

Francúzsky premiér Gabriel Attal ponúka rezignáciu. Foto: TASR/AP
Na odstúpenie Attala vyzval líder krajne ľavicovej strany Nepoddajné Francúzsko Jean-Luc Mélenchon. Mélenchon zároveň vyzval Macrona, aby Národný ľudový front poveril zostavením novej vlády.
„Naši občania jednoznačne odmietli najhorší možný scenár. Premiér (Gabriel Attal) musí odísť... Nový ľudový front je pripravený vládnuť,“ povedal Mélenchon, ktorý trikrát kandidoval na prezidenta.
Predseda Socialistickej strany (PS) Olivier Faure v reakcii na nečakané víťazstvo NFP uviedol, že ľavica bude mať „len jeden kompas — program Nového ľudového frontu“. Politika francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona podľa neho nesmie pokračovať a jeho sporná dôchodková reforma musí byť zrušená.
Podľa lídra Národného združenia (RN) Jordana Bardellu bolo Francúzsko „uvrhnuté do rúk krajnej ľavice“. „Dnes večer po zámernom pokuse paralyzovať naše inštitúcie Emmanuel Macron nielenže priviedol krajinu k neistote a nestabilite, ale na mnoho nasledujúcich mesiacov pripravil francúzsky ľud o možnosť reagovať na jeho každodenné problémy,“ povedal Bardella a dodal, že RN „posilní“ svoje pôsobenie v opozícii.
Trojnásobná prezidentská kandidátka a bývalá líderka RN, predtým známeho pod názvom Národný front (FN), Marine Le Penová v reakcii uviedla, že víťazstvo Národného združenia sa len oddialilo.

Marine Le Penová reaguje na výsledky volieb. Foto: TASR/AP
„Príliv stúpa. Tentoraz nestúpol dostatočne vysoko, ale naďalej stúpa, preto sa naše víťazstvo len oddialilo,“ povedala Le Penová pre televíziu TF1. Výsledkom nie je sklamaná, keďže RN má v parlamente dvakrát viac poslancov.
Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin, ktorý je kľúčovou postavou Macronovho centristického tábora, vyhlásil, že „nikto nemôže povedať, že vyhral tieto parlamentné voľby, najmä nie pán Mélenchon“.
Po oznámení výsledkov došlo v Paríži a ďalších mestách k výtržnostiam a zrážkam medzi demonštrantmi a políciou.
V Paríži sa zhromaždili tisíce ľudí na Námestí republiky, aby oslavovali víťazstvo ľavicovej aliancie. Časť demonštrantov sa podľa médií dostala do potýčok s poriadkovými silami, ktoré nasadili slzotvorný plyn. V oblasti horeli barikády z dreva.
V centre Paríža si všetky obchody a banky zabezpečili okná drevenými výplňami vzhľadom na obavy z povolebných násilností. Minister vnútra Gérald Darmanin mobilizoval na deň volieb 30-tisíc policajtov s cieľom zabrániť možným nepokojom. Zhruba 5000 z nich nasadili v Paríži a okolí.
Zrážky medzi antifašistami a políciou hlásili aj z mesta Lille v severnom Francúzsku. Aj tam policajti zasahovali slzotvorným plynom. V západofrancúzskom Rennes zadržali podľa správ 25 osôb po tom, ako poriadková polícia použila slzotvorný plyn proti ľavicovým demonštrantom. V meste Nantes zranila policajta jedna zo zápalných fliaš, ktoré demonštranti hádzali na bezpečnostné zložky.
V druhom najväčšom francúzskom meste Marseille prišlo na oslavy víťazstva ľavice v centre tiež mnoho ľudí. Na priebeh zhromaždenia dohliadali policajti, kým demonštranti kričali heslá proti pravicovým médiám.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Demonštrácie vo Francúzsku. Foto: TASR/AP
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.