Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová očakáva v kauze dezinformačnej kampane aj ďalšie obvinenia týkajúce sa možných tajných ruských platieb európskym politikom.
Český Deník N napísal, že krajne pravicový politik českého pôvodu Petr Bystroň, člen nemeckej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), je podozrivý z kontaktov s proruskou internetovou platformou Hlas Európy (Voices of Europe) a zrejme za to bral peniaze.
Český kabinet dal nedávno platformu na národný sankčný zoznam. Bystroň sa narodil v bývalom Československu, v roku 1987 s rodičmi emigroval do Nemecka.

„Som presvedčená, že to, čo teraz vieme, je len špička ľadovca,“ povedala Jourová pre české Hospodářské noviny. Predpokladá, že Rusko platí oveľa viac politikov alebo vplyvných ľudí v Európskej únii, než je známe.
„Samozrejme, my (politici) nemáme nástroje na to, aby sme určili, o koho ide, ale tajné služby sú pripravené odhaliť tieto informácie a povedať to verejnosti. To je dobré,“ poznamenala Jourová.
Dodala, že situáciu sťažujú rôzne stupne národnej bezpečnosti naprieč členskými štátmi EÚ. „To, či ide skutočne o prípad korupcie, musia, samozrejme, rozhodnúť vyšetrovatelia a sudcovia,“ dodala eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť.
Bystroň pre agentúru DPA povedal, že správy v médiách sú nepodloženými obvineniami. Vo vyhlásení vedeniu strany AfD Bystroň píše: „Nikdy som nezobral peniaze ani kryptomenu od zamestnanca Voices of Europe (a ani od žiadneho Rusa).“
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.