Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. júl 2016

Izraelská vláda schválila vybudovanie nových bytov pre osadníkov i Palestínčanov

Izrael vybuduje 800 bytov pre osadníkov vo Východnom Jeruzaleme, súčasne 600 bytov pre Palestínčanov v arabskej štvrti Jeruzalema.

Izraelská vláda schválila plány na vybudovanie približne 800 bytových jednotiek pre osadníkov vo Východnom Jeruzaleme a jeho okolí. Uviedol to v noci nadnes liberálny denník Haaretz s odvolaním sa na nemenovaného izraelského predstaviteľa, podľa ktorého sa zároveň postaví 600 domov pre Palestínčanov v arabskej štvrti Jeruzalema.

Vo veľkej osade Ma'aleh Adumim na okupovanom západnom brehu Jordánu neďaleko Jeruzalema má vyrásť 560 bytov. Ďalších 140 bytov je plánovaných na jeruzalemskom predmestí Ramot a asi 100 v osadách Har Choma a Pisgat Ze'ev. Obe tieto oblasti sú súčasťou Západného brehu, ktoré Izrael pripojil k Jeruzalemu po vojne v roku 1967.

Spomínaných 600 bytov pre Palestínčanov sa má postaviť v arabskej štvrti Jeruzalema Bejt Safafa.

Plány výstavby bytov pre židovských osadníkov majú podľa nemenovaného izraelského predstaviteľa zmierniť kritiku pravicovej časti politického spektra, ktoré nesúhlasí s novými domami pre Palestínčanov v Bejt Safafa a žiada dôraznú reakciu na nedávne smrtiace útoky palestínskych extrémistov na Izraelčanov.

Palestínčania považujú východný Jeruzalem za hlavné mesto svojho budúceho štátu, ktorý má zahŕňať západný brehu Jordánu a pásmo Gazy. Väčšina krajín označuje židovské osady na okupovanom zemi za nezákonné, čo však Izrael odmieta.

Inzercia

Odporúčame