Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. júl 2016

Welt am Sonntag: Nemecko vyviezlo vlani zbrane za takmer osem miliárd eur

Suma za vlaňajšok, keď vláda vydala 12.687 povolení na vývoz, je najvyššia od začiatku 21. storočia.

Nemecko vyviezlo v roku 2015 zbrane za 7,86 miliardy eur. Je to takmer dvakrát viac ako rok predtým, keď vláda udelila povolenia na vývoz zbraní v hodnote 3,97 miliardy eur, informoval nedeľník Welt am Sonntag (WaS) s odvolaním sa na správu, ktorou sa bude nemecký kabinet zaoberať v stredu.

Suma za vlaňajšok, keď vláda vydala 12.687 povolení na vývoz, je najvyššia od začiatku 21. storočia. Prekročila dokonca aj predbežný údaj (7,5 miliardy eur), ktorý minister hospodárstva Sigmar Gabriel zverejnil vo februári.

Ministerstvo podľa WaS výrazný nárast exportu zbraní nepoprelo, zdôvodnilo ho však celým radom špecifických faktorov. Napríklad predaj štyroch tankovacích lietadiel Spojenému kráľovstvu v hodnote 1,1 miliardy eur bol síce schválený vlani, ale lietadlá boli vyrobené už v roku 2008.

Ďalším špecifikom je schválenie predaja tankov a samohybných húfnic vrátane munície a sprievodných vozidiel pre Katar v hodnote 1,6 miliardy eur. V správe sa poukazuje na to, že tento obchod schválila ešte predchádzajúca vláda v roku 2013. Vývoz zbraní do Kataru je pritom v Nemecku považovaný za citlivú záležitosť a opakovanie ho kritizuje opozícia, pretože táto krajina je obviňovaná z podpory radikálnych islamistov.

Uvedené skutočnosti svedčia podľa opozičnej strany Ľavica o tom, že v Nemecku nefunguje kontrola vývozu zbraní. Skutočné čísla sú navyše oveľa vyššie, ako sa píše vo vládnej správe, pretože k ôsmim miliardám eur treba prirátať vývozné licencie za takmer päť miliárd eur.

Inzercia

Odporúčame

Sagan prvý Slovák v žltom: "Ani som nevedel, že som vyhral"

Sagan prvý Slovák v žltom: "Ani som nevedel, že som vyhral"

Slovenský cyklista Peter Sagan ukončil takmer trojročné suchoty a v nedeľu si pripísal piaty triumf v kariére na Tour de France. Zároveň si prvýkrát v kariére obliekol žltý dres pre lídra legendárneho podujatia, čo sa mu podarilo ako prvému Slovákovi v histórii. Dvadsaťšesťročný jazdec stajne Tinkoff zvíťazil v 2. etape zo Saint-Lô do Cherbourgu-Octeville (182 km), keď sa presadil v záverečnom špurte do cieľa.